Hasiči trénovali manipulaci s převrácenou cisternou

Hasiči//Profesionální hasiči/Hasiči v akci

26.07.2017
Hasiči trénovali manipulaci s převrácenou cisternou

V uplynulých dnech cvičili brněnští hasiči manipulaci s převráceným nákladním vozem. Výcviku se zúčastnilo více jak 150 hasičů ze všech brněnských stanic a směn HZS Jihomoravského kraje.
33099.jpg

Díky vstřícnému přístupu společnosti SD Kovošrot s.r.o se podařilo výcvik zorganizovat v jejím areálu na ul. Železná v Brně. Na hasiče tam čekala převrácená cisterna, kterou bylo nutné zvednout.

33093.jpg
Výcvik měl několik scénářů. K manipulaci s cisternou používali hasiči podle typu činnosti vyprošťovací automobil, vysokotlaké zvedací vaky, stabilizační tyče Paratech a také hydraulické zařízení Lukas. Toto speciální zařízení, využívané ke zvedání tramvají a těžkých břemen, mají brněnští hasiči k dispozici od října loňského roku, kdy jej dostali zápůjčkou od Dopravního podniku města Brna.

33095.jpg
Cíl scénáře byl ale vždy stejný. Bezpečně zvednout převrácené vozidlo. Ve skutečnosti by se mohlo jednat o záchranu osoby z pod vozidla nebo jen odstraňování následků po dopravní nehodě.

33102.jpg
Že tento typ výcviků má své opodstatnění dokládají i případy z poslední doby. Na Znojemsku bylo 17. července nutné převrátit zpět na kola kamion po dopravní nehodě. K události vyjížděla mimo jiné speciální technika z Brna. Den poté pak vyjížděla jednotka z PS Lidická se speciální technikou k vyproštění osoby, zavalené nakladačem.

33103.jpg

Jaroslav Mikoška, tiskový mluvčí HZS Jihomoravského kraje