Když v hoří v panelovém domě

Hasiči//Profesionální hasiči/Hasiči v akci

12.05.2017
Když v hoří v panelovém domě

S čím musí hasiči počítat, když hoří výšková budova? Jaká specifika má požár panelového domu? Problematiku zásahu ve výškových budovách řešili ve čtvrtek 11.května 2017 písečtí profesionální i dobrovolní hasiči v rámci taktického cvičení.
ViewImage-aspx.jpg

Hasiči vědí, že když začne hořet v panelovém domě nebo jiné výškové budově, hrozí zde především rychlé rozšíření požáru do dalších pater budovy, předpokládá se, že v takovýchto budovách je hodně osob, které mohou začít panikařit nebo naopak vzniklé nebezpečí podceňovat.
PP.jpg
Praktické prověření proběhlo dnes v dopoledních hodinách v Otavské ulice v Písku. Námět cvičení naplánoval požár odpadu na společné chodbě třináctipatrového domu. Požár byl sice malého rozsahu, ale způsobil silné zakouření. Po ohlášení na tísňovou linku vyslalo Operační a informační středisko HZS Jihočeského kraje dvě cisterny a automobilový žebřík píseckých profesionálů a dva zásahové automobily písecké dobrovolné jednotky.
O.jpg
Do domu vstoupili hasiči s vysokotlakým proudem, po jednotlivých patrech prováděli průzkum, našli ohnisko požáru a to uhasili. Část jednotky byla velitelem zásahu současně vyslána k záchraně osob, tzn. jejich vyhledání a evakuaci. Hasiči dále ustavili vně domu, a to až do 10. patra, automobilový žebřík, který je možný využít pro evakuaci osob, vyhledali vodní zdroje pro doplňování vody, prověřili suchovod tím, že v každém patře na něm napojili hadici, vyzkoušeli evakuační výtahy jako jednu z možností evakuačních cest, prověřili hlavní uzávěry vody, plynu a elektrické energie.
E.jpg
Po „uhašení požáru“ byly všechny chodby domu odvětrány. Evakuované osoby hasiči shromáždili na určeném stanovišti, kde byla provedena i jejich evidence.

Vendula Matějů tisková mluvčí-HZS Jihočeský kraj