Na kolínský Den záchranářů přišly tisíce návštěvníků

Hasiči//Profesionální hasiči/Hasiči v akci

09.05.2017
Na kolínský Den záchranářů přišly tisíce návštěvníků

V pořadí už 21. ročník setkání složek integrovaného záchranného systému „Den záchranářů“, který se už tradičně konal ve svátek 8. května, navštívilo letos přes deset tisíc návštěvníků z blízkého i širokého okolí.

Kromě hasičů, policie a zdravotnických záchranářů se veřejnosti dále představily Městská policie Kolín, Krajská hygienická stanice se sídlem v Praze, Český červený kříž, BESIP a další. Tradičně se tato akce odehrávala na Karlově náměstí, Kmochově ostrově a v prostoru u lávky přes řeku Labe.
jjj.jpg

Den záchranářů byl zahájen spanilou jízdou techniky složek IZS značky TATRA, která byla poté vystavena na Karlově náměstí.

V zasedacím sále kolínské radnice byly příslušníkům územního odboru Kolín předány medaile Hasičského záchranného sboru ČR „Za věrnost“ – nprap. Radku Beránkovi II. stupně a pprap. Radku Šrámkovi a nstržm. Michalu Pavlíkovi III. stupně.
ViewImage-aspx.jpg

V odpoledních hodinách program pokračoval na Kmochově ostrově, kde si na své přišli zejména ti nemenší. Nechyběly oblíbené hrátky v pěně, stan prevence rizik a malování na téma Den záchranářů očima dětí. V rámci preventivně výchovné činnosti hasiči opět představili loni velice úspěšný projekt „Interaktivní výuka chování osob při vzniku požáru – HOŘÍ! Už víš, co máš dělat?“, při kterém si veřejnost mohla na vlastní kůži vyzkoušet reálné podmínky v zakouřeném prostředí.
rrrr.jpg

S pozitivním ohlasem se setkalo i komentované vyprošťování osob z havarovaných vozidel, kde byl k vidění společný zásah všech základních složek IZS. Pozornosti se těšily i ostatní činnosti, jako jsou dynamické ukázky práce na vodě, hašení požáru historickou ruční stříkačkou taženou koňským spřežením a další rozmanité ukázky práce dobrovolných sborů.
yi.jpg

Policie České republiky jako každoročně předvedla svůj vrtulník, ukázky činnosti pořádkové jednotky, poříčního oddělení a jízdní policie. Pro děti připravila zábavnou pátrací hru „Po stopách pachatele“. Zdravotnická záchranná služba zaujala divadelním představením „První pomoc se záchranářem Markem“.

Po skončení ukázek složek integrovaného záchranného systému byl pro návštěvníky připraven bohatý doprovodný program, který byl v půl desáté večer zakončen ohňostrojem.
radio.jpg

Krátce po slavnostním zahájení akce se o dění v Kolíně zajímala z karlínského studia Českého rozhlasu Region moderátorka dopoledního vysílání Iveta Chlumská:

por. Ing. Ladislav Holomčík                                                                                                                                                  kpt. Mgr. Renata Krutská
tiskový mluvčí HZS Středočeského kraje                                                                                                                                     územní odbor Kolín