Na požáry vysokých budov se děti musí připravovat odmalička

Hasiči//Profesionální hasiči/Hasiči v akci//VIDEO

21.06.2017
Na požáry vysokých budov se děti musí připravovat odmalička

m.jpg
Mimořádné cvičení zažil rozpálený Týn nad Vltavou. Hasiči zde pomocí speciální techniky, dýchacích přístrojů a vysokozdvižné plošiny evakuovali jednu z velkých mateřských škol. Oni sami i malé děti si tak vyzkoušeli zákrok, který je extrémně náročný na rychlost a koordinaci. Rozsáhlé součinností cvičení bylo připraveno ještě před tragédií v Londýně. Události v Británii ale podle specialistů zdůraznily jeho význam. 

Je krátce před desátou dopoledne, když se na chodbě druhého podlaží školky objevuje hustý dým. Během pěti minut od nahlášení přijíždějí na místo hasiči, učitelkám se mezitím, i přes hustý kouř, daří evakuovat naprostou většinu dětí. Ty poslední ale už vynáší hasiči ve speciálních nasazovacích maskách. Přesto ale jeden chlapec zůstává ve třetím patře. Jedna z učitelek se za ním dostane, ale pak už je plameny odříznou. Tak vypadal začátek cvičení, mimořádně náročného pro složky integrovaného záchranného systému i samotné děti.
Uvězněná dvojice je relativně vysoko nad zemí, a proto se ji hasiči rozhodují evakuovat z automobilové plošiny. Jednou z nejvyšších v kraji disponují jejich podnikoví kolegové z Temelína, kteří na místo přijíždějí jen chvíli po vltavotýnských profesionálech.
„Je to jeden z nejsložitějších, a kvůli dětem i psychicky nejnáročnějších zásahů, kdy klíčová je rychlost, koordinace a výcvik,“ říká ředitel jihočeských profesionálů Lubomír Bureš, který dodává „Je to zároveň případ, kdy potřebujeme maximální součinnost lidí, které zachraňujeme. Naštěstí děti byly v tomto případě vzorné.“
„K dispozici máme jak špičkovou techniku, tak perfektně vyškolené specialisty. A dohoda s hasičským záchranným sborem říká, že právě v takových případech zasahujeme či pomáháme i v našem širším okolí. Je to oboustranně výhodné,“ vysvětluje za ČEZ ředitel Útvaru bezpečnost Roman Havlín.
Během tří minut je učitelka i s žákem na zemi, kde je hasiči předají do péče zdravotníků. Pro oba šlo o silný zážitek. „I když jsem věděla, že se nic neděje, tak ta vnitřní úzkost tam byla. V reálu to bylo pár minut, ale když jsme tam stáli, přišlo mě to strašně dlouho,“ přibližuje vedoucí učitelka Jana Vandová. Hodně netradiční zkušenost si odnesl i hlavní figurant a následně hrdina třídy – šestiletý Vojtěch Hladeček. „Nebál jsem se, ale teď už vím, co mám dělat. Bylo to dobrý,“ konstatoval statečně během fingovaného ošetřování.
V případě cvičení zásahu a evakuace mateřské školy šlo především o součinnostní cvičení profesionálních a temelínských hasičů s dalšími složkami integrovaného záchranného systému. Ověřili si pomocí něj dojezdové časy, funkčnost techniky i postupů. Zároveň ale poskytují i řadu preventivních programů určených právě pro děti mateřských a základních škol. Ty zahrnují mimo jiné i evakuaci ohrožených prostor.

social-1834016__340.png

spoluautor: Petr Šuleř, útvar komunikace elektrárny Temelín, ČEZ, a. s.

Petr Kůdela, tiskový mluvčí- HZS Moravskoslezského kraje Forto: HZS Moravskoslezského kraje


 

1