Náročný výcvik moravskoslezských hasičů-lezců ve Slovinsku v projektu Direct

Hasiči/Profesionální hasiči/Hasiči v akci

Náročný výcvik moravskoslezských hasičů-lezců ve Slovinsku v projektu Direct
projekt-Dis.jpgSpecializovaná skupina šesti profesionálních hasičů z Hasičského záchranného sboru Moravskoslezského kraje (HZS MSK) a sedmého z HZS Olomouckého kraje cvičila do čtvrtečního odpoledne 20.9.2018 ve Slovinsku nejrůznější scénáře záchrany osob ze skalních masivů či těžce přístupných jeskyní. Šlo o další třístranné mezinárodní cvičení v rámci projektu Evropské unie Direct – opět s lezci ze Slovinska a Černé Hory.

t-(1).jpg

Třídenní intenzivní výcvik se konal v okolí vesnic Cerni Kal, Sežana a Log pod Mangartom. První den byl zaměřen na záchranu osoby z 30 metrů vysoké skály pomocí nosítek (sportovního lezce uvězněného na skalní stěně). Druhý den se trénovala záchrana osoby z hloubky - v jeskyni s přístupovou šachtou spadající do hloubky 60 metrů.

ViewImage-aspxhj-(1).jpg
Třetí den si čeští hasiči vyzkoušeli canyoning v oblasti Julských Alp v okolí obce Log pod Mangartom, včetně slaňovacích technik ve vodním prostředí. (Canyoning znamená zdolávání kaňonů, vodopádů či horských potoků za využití slaňování po skalách, brodění ve studené vodě, skoky do tůníjezírek, přelézání balvanů a napadaných stromů, v případě vhodných podmínek využití vodního koryta jako skluzavky nebo překonávání prohlubní v závěsu pod lanem.)

qqqq-(1).jpg e.jpg

HZS MSK se loni zapojil do třístranného dlouhodobého projektuEU DIRECT (DIsaster REsilient Communities and Towns), jehož součástí je celkem šest pětidenních výcviků v ČR, Slovinsku a Černé Hoře (navíc je aktuální třídenní výcvik) a další společné mezinárodní akce, například odborné konference a soutěže pro žáky základních škol.

Petr Kůdela, tiskový mluvčí - HZS Moravskoslezského kraje
Foto: HZS Moravskoslezského kraje