Náročný výcvik moravskoslezských hasičů v černohorských vodách

Hasiči/Profesionální hasiči/Hasiči v akci

31.05.2018
Náročný výcvik moravskoslezských hasičů v černohorských vodách
Deset profesionálních hasičů z Moravskoslezského kraje (HZS MSK) a jedenáctý z Olomouckého kraje (HZS OLK) trénuje celý tento týden až do pátku 1.6.2018 v okolí hlavního města Černé Hory Podgorici s kolegy ze Slovinska a Černé Hory záchranu osob ve stojaté, tekoucí i dravé vodě a také za nejrůznějších povodňových stavů.

aaa-(1).jpg

Výcvik v rámci projektu Evropské unie „Direct“ se koná především na řekách Morača a Zeta. Hasiči ze tří zemí zde již procvičovali - v nepromokavých oblecích se záchrannými vestami a přilbami na hlavě - například techniky plavání s jištěním lany, techniky záchrany v mělké vodě, zásady první pomoci a správné dekontaminace, organizaci práce při záchranných operacích, záchrany tonoucích v jezech.

s-(1).jpg

Na lodích již hasiči trénovali způsoby překonávání vodních toků a používání lodí při záchraně osob. Součástí mezinárodního výcviku byla na začátku také teorie, včetně praktického výcviku ve vázání uzlů pro práci na vodě.

a-(1).jpg

Od loňského června jde již o páté ze šesti společných cvičení se Slovinci a Černohorci v projektu Evropské unie Direct, která se střídají na území zúčastněných zemí a jsou zaměřena na dopravní nehody, požáry v přírodě, vysokokapacitní čerpání vody, záchranu osob z výšky a hloubky, vody a po zemětřesení.
Do černé Hory odjeli čeští hasiči z Ostravy v neděli ve dvou moderních dopravních automobilech MB Sprinter, část záchranářského vybavení jim půjčují Černohorci.

sss-(1).jpg

HZS MSK se loni zapojil do třístranného dlouhodobého projektu EU DIRECT (DIsaster REsilient Communities and Towns), jehož součástí je celkem šest pětidenních výcviků v ČR, Slovinsku a Černé Hoře a další společné mezinárodní akce, například odborné konference, zaměřené na zkušenosti ze snižování rizik při katastrofách, také znalostní, literární a výtvarné soutěže pro žáky základních škol.

Petr Kůdela, tiskový mluvčí - HZS Moravskoslezského kraje
Foto: HZS Moravskoslezského kraje