Poděkoval hasičům za záchranu života. Pomohli mu s defibrilátorem

Hasiči/Profesionální hasiči/Hasiči v akci

09.11.2020 | Lipník nad Bečvou/ Olomoucký kraj
Poděkoval hasičům za záchranu života. Pomohli mu s defibrilátorem

Před třemi měsíci zachránili lipničtí hasiči Františka Kováře z Lipníku nad Bečvou, když mu doma selhalo srdíčko. Na místě byli během 5 minut a ihned muži poskytli první pomoc s automatizovaným externím defibrilátorem (AED).

IMG_20201105_151158.jpgFrantišek Kovář přišel poděkovat lipnickým hasičům za záchranu života

Díky včasné pomoci rodiny, hasičů a následně pak záchranářů zdravotnické záchranné služby přežil. O uplynulém víkendu přišel na lipnickou stanici za hasiči poděkovat. „Byl za námi přesně tři měsíce po tom, co jsme ho podle jeho slov vrátili do života. Bylo to moc příjemné setkání. Popřáli jsme panu Františkovi hodně štěstí a zdraví,“ popsal velitel stanice v Lipníku nad Bečvou Zdeněk Suchánek s tím, že shodou okolností 14 dní po panu Františkovi lipničtí hasiči zachránili s AED při podobném zásahu život dalšímu člověku.

WhatsApp Image 2020-11-09 at 10.12.36.jpegAutomatizovaný externí defibrilátor (AED)

Hasičský záchranný sbor Olomouckého kraje disponuje 24 kusy AED. Přístroje jsou umístěny na výjezdových vozidlech. Od začátku roku 2020 až dosud jsme AED využili ve 44 případech. Přístroj patří mezi nezbytnou výbavu také při zásazích u dopravních nehod, kde byl letos v akci při dalších desítkách událostí.

Defibrilátory využíváme také při různých typech výcviků, jsou tedy neodmyslitelnou součástí odborné přípravy hasičů zařazených ve výjezdových jednotkách. Přístroje procházejí pravidelnou kontrolou.

Automatizovaný externí defibrilátor (AED) je přístroj určený k laické resuscitaci, postiženému srdci podá elektrický výboj. AED je schopno automaticky rozlišit mezi defibrilovatelnými a nedefibrilovatelnými rytmy. Obsluhovat jej může i laik, přístroj jej navádí hlasitými mluvenými pokyny.

AED jsou stále častěji umístěny na veřejně dostupných místech, jako jsou obchodní centra, letiště, nádraží, díky čemuž je mohou využít lidé ještě před příjezdem posádek zdravotnické záchranné služby a značně tím zvýšit šanci postiženého na přežití a rekonvalescenci.

Zdroj: por. Mgr. Lucie Balážová
HZS Olomouckého kraje