Složky IZS zasahovaly cvičně u nehody pěti vozidel na Opavsku

Hasiči//Profesionální hasiči/Hasiči v akci

07.06.2017
Složky IZS zasahovaly cvičně u nehody pěti vozidel na Opavsku

Čtyři jednotky hasičů z Opavy a okolí, Policie ČR, ZZS MSK a personál Slezské nemocnice v Opavě se zapojily ve středu 7.6.2017 dopoledne do taktického cvičení IZS, zaměřeného na odstraňování následků hromadné dopravní nehody pěti osobních automobilů v Chvalíkovicích (okres Opava). Vyžádala si tři mrtvé a 16 zraněných osob.
h.jpg

Do cvičení se zapojilo celkem 24 profesionálních a dobrovolných hasičů z jednotky Hasičského záchranného sboru Moravskoslezského kraje (HZS MSK) ze stanice v Opavě, která přijela celkem 5 vozidly, a ze tří jednotek dobrovolných hasičů – Opava-Kylešovice, Opava-Podvihov a Hradec nad Moravicí, které přijely celkem třemi cisternami.
kkkk.jpg

Silnice III/4643 mezi Opavou a Chvalíkovicemi byla pro potřeby cvičení zhruba na dvě hodiny uzavřena. Některé z osobních aut ležely na střeše či na boku , jak na silnici, tak v příkopu. Věrně namaskované figuranty přesvědčivě zahráli studenti Slezské univerzity v Opavě. Dýmovnice nasimulovala požár jednoho auta.
kk.jpg

Po příjezdu první jednotky (HZS MSK, stanice Opava) a průzkumu místa nehody zvolil velitel zásahu postup záchranných prací a určil místo shromaždiště pro ošetření zraněných osob a místo shromáždění těl. Hasiči vymezili místo zásahu, uhasili požár, provedli protipožární opatření, stabilizaci vozidel, vytvořili prostor pro shromáždění a třídění zraněných.
ooo.jpg

Velitel zásahu (z HZS MSK) si pro lepší koordinaci vytvořil štáb velitele zásahu, kde byly zastoupeny všechny zasahující složky.

Z havarovaných vozidel vyprošťovali sami, či ve spolupráci s policisty ČR a zdravotnickými záchranáři, několik zraněných osob, a to pomocí hydraulických vyprošťovacích nástrojů i nafukovacích vaků. Přenášeli je nebo odváděli na shromaždiště. Také se postarali o zamezení úniku provozních kapalin.
kkkkk.jpg

Po ukončení svých základních úkolů hasiči ošetřovali či asistovali při ošetřování zraněných osob podle pokynů lékařů a zdravotníků ZZS MSK. Sanitky je pak postupně odvážely do Slezské nemocnice v Opavě, kde pokračovalo cvičení další částí.
p.jpg

Petr Kůdela, tiskový mluvčí – HZS Moravskoslezského kraje