Záchrana lichokopytníků při simulovaném požáru v Opavě

Hasiči/Profesionální hasiči/Hasiči v akci

21.02.2019
Záchrana lichokopytníků při simulovaném požáru v Opavě
pozarXY.jpgProfesionální hasiči (HZS MSK) z Opavy se zapojili ve čtvrtek 21.2.2019 do taktického cvičení, zaměřeného na záchranu pěti živých tvorů při požáru v jezdeckém klubu v opavské části Kateřinky. Ze zakouřené stáje zachránili celkem tři koně a dva poníky, které odvedli do bezpečí. Na odvětrání vnitřních prostor použili po uhašení ohně přetlakový ventilátor.

 ViewImage.jpg

V objektu jezdeckého klubu se samovznítilo uskladněné seno v budově, kde se zároveň nacházejí stáje s koňmi. Ohně si všiml zaměstnanec, který vzniklou událost nahlásil prostřednictvím tísňové linky hasičů (150) na krajské operační a informační středisko (KOPIS) hasičů. Chovatelé nebyli schopni - kvůli silnému zakouření stájí - sami evakuovat koně před příjezdem hasičů.

ViewImage-(5).jpg
 
Do areálu jezdeckého klubu dorazila po vyhlášení poplachu celkem 4 vozidla z opavské stanice Hasičského záchranného sboru Moravskoslezského kraje (HZS MSK), včetně automobilového žebříku AZ 37 MB Metz, celkem 12 hasičů. Ohrožení zvířat bylo patrné z kouře, který vycházel z vrat stáje.

ViewImage-(7).jpg
 
Hasiči při průzkumu v dýchacích přístrojích objevili uvnitř stájí „pouze“ živá zvířata, naštěstí žádného zraněného chovatele. Krásné koně a poníky co nejrychleji vyvedli z hustého kouře, když je uklidňovali, a předávali je zaměstnancům jezdeckého klubu. Požár uhasili jedním vodním proudem C. Budovu hasiči vyvětrali přirozeným způsobem a přetlakovým ventilátorem.

ViewImage-(11).jpg
 
Cílem hasičského cvičení bylo procvičit základní návyky a prohloubit zkušenosti při zásahu s evakuací a záchranou zvířat, rovněž spolupráci zasahujících hasičů se zaměstnanci jezdeckého klubu při evakuaci koní.
 
 
 
Zdroj:
Petr Kůdela, tiskový mluvčí - HZS Moravskoslezského kraje
Foto: HZS Moravskoslezského kraje
FOTOGALERIE
ViewImage-(24).jpg

 
1