Záchrana osob z rozhledny, zdolání skal, práce v koruně stromu, pátrání v terénu

HZS Zlínský kraj//Žhavé aktuality/Z regionů

13.06.2017
Výcvik hasičů – lezců směny „A“ zlínské centrální stanice byl zahájen včera, 12.června 2017,  v dopoledních hodinách v lokalitě rozhledny Královec u Valašských Klobouk.

h.jpg
První část výcviku byla zaměřena na záchranu zraněných osob z vyhlídkového ochozu rozhledny. Hasiči si vyzkoušeli možnosti záchrany spuštěním zraněného ve vanových nosítkách pomocí lezeckého vybavení i snesením po vnitřním schodišti rozhledny.
tt.jpg
Další část zaměstnání byla zaměřena na výcvik ve zdolávání skalního terénu v lokalitě Lačnovské skály. Výcvik lezení a slaňování s využitím horolezeckého materiálu, který je ve výbavě profesionálních hasičů – lezců, byl také prověrkou fyzické kondice hasičů.
ttt.jpg
Třetím bodem přípravy byla práce v koruně stromu spojená se záchranou uvízlé osoby.
Po celodenním výcviku následovalo noční zaměstnání zaměřené na pátrání po osobě s využitím GPS. Tečkou za celým výcvikem byl transport zraněného těžkým zalesněným terénem.Výcvik byl ukončen v dnešních ranních hodinách.
Obdobné výcviky pravidelně absolvují i hasiči – lezci lezeckých družstev ostatních stanic HZS Zlínského kraje. Praxe pak už několikrát potvrdila opodstatněnost podobných výcviků a přípravy profesionálních hasičů.
Autor: por. Bc. Libor Netopil, tiskový mluvčí HZS Zlínského kraje
Foto: HZS Zlínského kraje