Brněnští hasiči si připomenuli tragickou smrt kolegů z roku 2002

Hasiči/Profesionální hasiči/Okénko sboru

09.01.2019
Brněnští hasiči si připomenuli tragickou smrt kolegů z roku 2002
smrt5.jpg
Brněnští hasiči v úterý 8.ledna 2019, večer, pietním aktem uctili památku dvou zesnulých kolegů na místě jejich tragického úmrtí. Hasiči David Kožuský a Jaroslav Gargula zemřeli 8. ledna 2002 při záchraně osoby z hořícího kasína.

37785.jpg

Za přítomnosti rodin, bývalých kolegů a kamarádů položili hasiči květiny k památníku, který se nachází v přízemí obchodního centra LETMO. Po minutě ticha se nastoupené jednotky vrátily ke svým vozům a odjely zpět na své základny. 

37786.jpg
Za svoji statečnost prokázanou při záchraně lidských životů byli oba hasiči po tragické události vyznamenáni ministrem vnitra medailí " ZA STATEČNOST ", npor. David Kožuský byl mimořádně povýšen do hodnosti kapitán in memoriam, nstržm. Jaroslav Gargula byl mimořádně povýšen do hodnosti poručík in memoriam.
dsc-6238_denik-600.jpg
Památník tragické události vytvořil sochař Adam Krhánek a je umístěn v přízemí obchodního centra LETMO. Má podobu hranolu z černého plechu, ve kterém jsou dva stíny představující dvě chybějící postavy hasičů v životní velikosti.
 
smrt22.jpg

info-poznamka.jpegDen 8. ledna 2002 se stal pro brněnské hasiče černým smutným dnem. Ve večerních hodinách byl na OPIS HZS JmK ohlášen požár objektu herny a kasina CARE na ulici Nádražní 2. Na místo vyjíždí jednotka z CPS Brno - město. Při cestě k zásahu si hasiči připomínají co bude nutno provést po příjezdu na místo zásahu a netuší, že se tento zásah stane pro dva kamarády osudným.

 Po příjezdu na místo zásahu velitel družstva npor. David Kožuský nařídil dle získaných informací provést průzkum se zaměřením na nalezení pohřešované osoby nacházející se v hořícím objektu. Do své průzkumné skupiny zařadil stržm. Jaroslava Gargulu a vydal se na průzkum. Při snaze zachránit ohroženou osobu došlo k nenadálému celkovému vzplanutí plynů a následnému usmrcení obou zachránců i hledané osoby.

Npor. David Kožuský se narodil dne 19.4.1969. Před deseti lety nastoupil k Hasičskému záchrannému sboru města Brna. Svou pílí a sobě vlastní snahou se vypracoval na velitele družstva. Byl zapojen do činnosti lezeckého družstva. V jeho osobě ztrácejí jeho kolegové nejenom dobrého velitele, ale i výborného kamaráda a jeho rodina starostlivého a chápajícího otce.

Nstržm. Jaroslav Gargula se narodil 10.6.1973. Nastoupil k Hasičskému záchrannému sboru města Brna v roce 2000. Pracoval jako hasič ve směně a aktivně se zapojoval do veškeré činnosti směny. V loňském roce se přihlásil po vzoru svého otce ke studiu na SOŠ PO MV ČR ve Frýdku-Místku. Studiem si chtěl zvýšit svoji odbornou kvalifikaci pro práci u HZS. Taktéž v Jaroslavu Gargulovi ztrácí spolupracovníci dobrého kamaráda a rodina, kterou před nedávnem založil, hodného a přívětivého manžela.

jaroslav_gargula.jpg   david_kozusky.jpg

Za svoji statečnost prokázanou při zásahu byli oba příslušníci JmK UO Brno-město vyznamenáni ministrem vnitra medailí " ZA STATEČNOST ", npor. David Kožuský byl mimořádně povýšen do hodnosti kapitán in memoriam, nstržm. Jaroslav Gargula byl mimořádně povýšen do hodnosti poručík in memoriam.Zdroj:
Jan Dvořák,
Tiskový odbor HZS Jihomoravského kraje
Foto: HZS Jihomoravského kraje
 
1