Kladenskou stanicí zněla v pondělí francouzština

Hasiči/Profesionální hasiči/Okénko sboru

18.07.2017
Kladenskou stanicí zněla v pondělí francouzština

Netradiční návštěva přišla v pondělí 17. července na centrální kladenskou stanici HZS Středočeského kraje. V odpoledních hodinách k hasičům zavítala skupina dětí z francouzského města Vitry-sur-Seine, které u nás na pozvání kladenského magistrátu tráví část prázdnin.

rew.jpg

Vitry-sur-Seine je město v jihovýchodní části metropolitní oblasti Paříže. Partnerským městem Kladna je už od šedesátých let minulého století. Příští rok to bude přesně padesát roků od doby, kdy první kladenské děti navštívily v rámci výměnných pobytů Francii, stejně tak dlouho francouzské děti poznávají naši republiku.

Minulý týden strávili francouzští školáci na Lipenské přehradě, odkud podnikali výpravy po jihočeských památkách. V druhé části dvoutýdenního pobytu mají v plánu různé výlety z Kladna. Například se chystají do pražské ZOO, Koněpruských jeskyní, Lidic nebo do skláren v Nižboru. Volné chvíle prožijí i na kladenských sportovištích, mezi kterými nebude chybět ani relaxování v Aquaparku.

fff.jpg

Při návštěvě hasičů si nejprve prohlédli kladenskou stanici, kde je nejvíc zajímala výjezdová technika v garážích. Francouzi se také seznámili s organizační strukturou HZS Středočeského kraje a se základními statistickými údaji událostí uplynulých dvou let. S velkým ohlasem se setkalo i krátké zastavení v posilovně, kde v tu chvíli cvičilo několik hasičů.
h.jpg

Následně skupina přešla na operační středisko, kde byli například informováni o chodu tohoto strategického pracoviště a o systému služeb operačních důstojníků i operátorů tísňových linek. Mnoho dotazů měly francouzské děti k počtu telefonátů a také k postihům za zneužívání čísel 112 a 150.

Z návštěvy hasičů si každý z hostů odnesl na památku dárkovou tašku s různými drobnostmi s logem středočeského sboru.

por. Ing. Ladislav Holomčík
tiskový mluvčí HZS Středočeského kraje