Liberečtí hasiči stanuli na stupních vítězů v anketě Hasič roku

Hasiči/Profesionální hasiči/Okénko sboru

12.04.2019
Liberečtí hasiči stanuli na stupních vítězů v anketě Hasič roku
has-rokuXX.jpg hs.jpeghasici-LB.jpg

Jubilejní 10. ročník prestižní ankety Hasič roku se dnes odehrál ve Španělském sálu Pražského hradu. Oceněny byly nejlepší zásahy, projekty, hasiči i zaměstnanci nebo kolektivy roku 2018. 

ViewImage-(28).jpg

Loňský rok si připsal řadu velkých a náročných požárů. Ocenění za „Zásah roku" si odnesl požár hotelu Eurostar v centru Prahy, požár skladovací haly Mochov a na třetím místě požár na Ještědu.

medailon11.jpgOcenění za HZS LK převzali plk. Mgr. Josef Málek, rada (vedoucí oddělení IZS a služeb), nstržm. Matěj Benc, DiS., asistent (hasič), mjr. Ing. Jaromír Mottl, vrchní komisař (velitel stanice Liberec), nprap. Jiří Pitlík, inspektor (velitel družstva), nstržm. Michal Stejskal, asistent (hasič - strojní služba).


LB3-(1).jpg

ohen1.jpgHasební zásah při požáru v okolí horského hotelu Ještěd v Liberci se zařadil mezi nejvýznamnější lesní požáry v Libereckém kraji loňského roku. Specifický byl především místem, kdy je příjezd k hotelu samotnému řízen režimovým opatřením.

ohen1.jpgPožár vznikl v sousedství hlavní výletní terasy areálu. Vzhledem k umístění tohoto turistického místa byl stoupající kouř dobře viditelný i na velkou vzdálenost. K vyhlášení poplachu došlo 13. 8. 2018 v 10:50 hodin. Rozvoj požáru byl rychlý. Extrémní letní sucho, klečový porost a silný vítr udělaly své. Další překážkou byl těžko přístupný horský kopcovitý terén.

ohen1.jpgPrávě kvůli špatně přístupnému terénu a velice náročné dopravě vody na požářiště rozhodl velitel zásahu využít letecké hašení. K prvnímu shozu vodu došlo po cca 1,5 hodině od vyhlášení poplachu, celkem bylo využito 19 shozů téměř rovným dílem rozdělených mezi letadlo a vrtulník.

ohen1.jpgBezprostředně po zajištění stálé dodávky vody na požářiště a zapojení leteckých prostředků mohla být také díky skvělému nasazení hasičů hlášena lokalizace požáru již po dvou hodinách a sedmnácti minutách.
U události bylo evidováno 21 jednotek požární ochrany, 95 hasičů, 25 ks mobilní požární techniky.

LB4-(1).jpg

proj-XY.pngDalší kategorií, ve které stanuli liberečtí hasiči na stupních vítězů, byl „Projekt roku". Nejvýše hodnocená byla Hasičská fontána Praha, obří vodní a světelná show, kterou hasiči uspořádali na Vltavě u příležitosti oslav sta let státnosti. Ocenění za druhé místo putovalo do HZS Libereckého kraje za Vlajkový projekt „Bezpečné pohraničí".

Do přípravy tohoto projektu byly od roku 2014 zapojeny HZS Libereckého, Královéhradeckého, Pardubického, Olomouckého a Moravskoslezského kraje a krajská velitelství státní požární ochrany Dolnoslezského, Opolského a Slezského vojvodství. Cílem projektu bylo systémově řešit spolupráci při výměně informací nejen mezi hasiči, ale i dalšími záchrannými složkami, zajistit výměnu expertů a realizovat společné výcviky a samozřejmě pořídit chybějící požární techniku.

proj-XY.pngV Libereckém kraji se tak v rámci projektu konal například výcvik zaměřený na likvidaci následků kalamit v souvislosti se silným větrem (viz samostatná tisková zpráva http://www.hzslk.cz/250.6006-hasici-se-zdokonalovali-v-praci-s-motorovou-pilou.html)

proj-XY.pngMezi další projektové aktivity patří například mezinárodní záchranářské manévry, společný výcvik hasičů pro práci ve výškách a nad volnou hloubkou nebo organizace a řízení zásahů jednotek v Polsku.
 
Zdroj:
Tiskový odbor Hasičský záchranný sbor Libereckého kraje
Foto: HZS Libereckého kraje
1