David Hynek a jeho čtyřnohý přítel

Hasiči//Profesionální hasiči/Portrét hasiče

02.09.2020 | Pardubický kraj
David Hynek a jeho čtyřnohý přítel

David Hynek a jeho čtyřnohý přítel Darren, tato jména se v posledních dnech opravdu hodně vyslovují. Důvodem je jejich nedávná mise v Bejrútu.

David Hynek slouží u hasičů 19 let a hned vzpomíná na kynologické začátky. „Před lety se v Jablonném nad Orlicí stala událost, při které bylo potřeba záchranářských psů, a byl problém je na zásah sehnat. Proto se vedoucí příslušníci začali poptávat mezi námi – výjezdovými hasiči, zda by se kynologii nechtěl někdo věnovat,“ popisuje obtížné začátky David Hynek.

„V té době jsem měl již několikátého psa, ale s jiným výcvikem a byl na tuto speciální práci hodně starý. Počkal jsem až budu mít možnost pořídit si štěně, které bude připravované na záchranářskou práci od samého počátku,“ říká Hynek.

Nasazení v Bejrútu byla pro Davida Hynka 1. zahraniční misí, ale za roky, které kynologii věnuje se zúčastnil několika zahraničních cvičení a řady cvičení v České republice. Na svém kontě má jen po naší vlasti již 13 ostrých zásahů, ale všechny zásahy byly se psem Maxem, který je již od ledna letošního roku v důchodu. Max pomohl najít několik obětí neštěstí, ale podařilo se mu najít i živého pohřešovaného seniora, který díky rychlému zásahu psa Maxe, přežil. Darren je ve službě od července 2019 a pro něho byla záchranná akce v Bejrútu úplně prvním ostrým zásahem.

V Bejrútu celý tým odvedl obrovský kus práce. „Úkoly jsme dostávali od libanonské armády, která řídila záchranné práce v místě události. Rozdíl v naší kynologické práci oproti neštěstí v Čechách bylo v tom, že trosky byly na obrovské ploše a nebyla to typická cihlová nebo betonová sutina, na kterou jsme v Čechách zvyklí. Jednalo se o poničené plechové a prosklené haly, parkoviště plné poškozených automobilů, lodní kontejnery a vše, co se v přístavech může vyskytnout,“ popisuje náročný zásah v Bejrútu David Hynek. „Nejhorší ale byly klimatické podmínky. V Bejrútu bylo teplo, což samo o sobě není až takový problém, problémem byla ale vzdušná vlhkost a naakumulované horko ve vozovkách a stavebních konstrukcích. Bylo to rozpálené natolik, že se nedala udržet ruka na zemi. Bylo tedy nutné chránit psy před popálením a před zraněním od všude přítomných skleněných střepů. Psi se rychle přehřívali a docházelo i k jejich dehydrataci. Proto jsme je museli chladit a hodně zavodňovat. Při nasazení jsme je nechávali pracovat jen několik minut a střídali je,“ dodává pprap. David Hynek, který si v minulých dnech převzal medaili za zásah v Bejrútu od ministra vnitra Jana Hamáčka a generálního ředitele HZS ČR genpor. Drahoslava Ryby. Medaili pochopitelně obdržel i jeho věrný a perfektně vycvičený pes Darren.

por. Bc. Vendula Horáková, tisková mluvčí
Zdroj: HZS Pardubického kraje