HZS Libereckého kraje opouští po dlouholeté službě kpt. Ing. Petr Štajnc

Hasiči//Profesionální hasiči/Portrét hasiče

01.12.2020 |  Liberecký kraj
HZS Libereckého kraje opouští po dlouholeté službě kpt. Ing. Petr Štajnc

Na konci listopadu po 32 letech opustil řady HZS Libereckého kraje kpt. Ing. Petr Štajnc. K tehdejšímu „Veřejnému útvaru sboru požární ochrany“ nastoupil dne 1. 10. 1988. Kariéru začínal jako řadový hasič na stanici v Liberci. Postupně se však vypracoval přes funkce technika, velitele družstva a velitele čety na velitele stanice Liberec. V roce 2004 opustil služební místo velitele stanice a přešel na Krajské ředitelství HZS Libereckého kraje na místo vedoucího oddělení IZS a řízení výkonu služby. S ohledem na změny organizační struktury v roce 2012, zastával dále v letech 2012 - 2020 pozici metodika IZS a výkonu služby na oddělení IZS a služeb krajského ředitelství.

Petr Štajnc se dlouhodobě věnoval problematice požární ochrany Libereckého kraje, odborné přípravě profesionálních i dobrovolných hasičů, problematice plošného pokrytí jednotkami požární ochrany v návaznosti na požární poplachové plány na celém území kraje a spolupráci základních i ostatních složek IZS v kraji včetně jejich společné odborné přípravy.

Dále koordinoval také významná součinnostní cvičení, jako například několikadenní taktická cvičení v Ralsku v letech 2012 a 2017, která se konala za účasti složek IZS a Armády České republiky. Za zmínku stojí rovněž prověřovací cvičení složek IZS Libereckého kraje na téma „Oznámení o uložení výbušného systému v areálu AČR“ v roce 2013 nebo taktické cvičení na téma „Dopravní nehoda a požár eskortního autobusu Vazební věznice Liberec“ v roce 2019.

Jeho vynikající profesní schopnosti a dlouholeté zkušenosti byly zúročeny v průběhu let u těch největších událostí v Libereckém kraji, také například během bleskových povodní, které zasáhly Liberecký kraj v roce 2010 a v roce 2013 Středočeský kraj, kde byl Ing. Petr Štajnc velitelem sektoru Lužec nad Vltavou.

Na základě velmi dobrých pracovních výsledků byl v roce 2019 oceněn generálním ředitelem HZS ČR služební medailí HZS ČR “Za věrnost I. stupně”.

V oblasti spolupráce se spolky působícími na úseku požární ochrany byl přes dvě desítky let jedním z hlavních organizátorů soutěže pro mladé hasiče „Dvojboj svatého Floriána“, organizoval také krajské soutěže v požárním sportu nebo krajské soutěže ve vyprošťování z havarovaných vozidel a nejen to. V soukromém životě je stále velkým sportovcem. Potkat jste ho mohli na závodech v orientačním běhu, s kamarády hasiči v družstvu neregistrované kopané, dříve také třeba pod vodou při orientačním potápění, s florbalovou hokejkou, na horském kole nebo třeba pod sítí při volejbalu a takto bychom mohli pokračovat. Věříme, že se s ním brzo potkáme i v bílé stopě Jizerských hor.

Jeho kolegové na něho budou vzpomínat jako na velkého hasiče, který uměl vždy poradit. „Jsem mu vděčný za to, co pro mě v mých začátcích udělal. Byl to můj první velitel stanice, nebylo lehké se zapracovat v neznámém kolektivu, když je vám dvacet let. Petr byl ale spravedlivý, trpělivý, měl náš přirozený respekt a my mladí hasiči jsme k němu po právu vzhlíželi a vážili si houvedl současný statutární zástupce ředitele HZS Libereckého kraje plk. Jan Málek.

Rozloučit se s Petrem Štajncem, popřát mu mnoho dalších úspěchů a zavzpomínat na jeho působení u sboru přišlo v pátek 27. 11. 2020 celé vedení HZS Libereckého kraje v čele se statutárním zástupcem krajského ředitele plk. Janem Málkem, který mu zároveň za jeho dlouholetou a obětavou práci udělil medaili ředitele Hasičského záchranného sboru Libereckého kraje.

HZS Libereckého kraje přeje Petru Štajncovi v následujících letech hodně zdraví, radosti, životního elánu a optimismu.

autor: por. Bc. Lucie Hložková

FOTO: HZS Libereckého kraje