Po 42 letech dnes Karel Žahour zavřel dveře třeboňské hasičské stanice

Hasiči/Profesionální hasiči/Portrét hasiče

Po 42 letech dnes Karel Žahour zavřel dveře třeboňské hasičské stanice
Je neuvěřitelné, že někdo je profesionálním hasičem delší dobu, než jeho mnozí kolegové vůbec jsou na tomto světě. Karel Žahour jako jeden z mála prožil u jihočeského profesionálního sboru neuvěřitelných 42 let.
eed.jpg
Karel Žahour nastoupil k jihočeským profesionálním hasičům 1. ledna roku 1975 do funkce hasič. Patří k těm, kdo jsou zakládajícími příslušníky požární stanice v Třeboni. A právě s Třeboní spojil většinu svého profesního života. V roce 1980 po absolvování studia na SOŠ ve Frýdku - Místku se stal velitelem třeboňské stanice. V roce 1985 byl jmenován zástupcem velitele OVPÚ v Jindřichově Hradci, aby se však v roce 1990 na velitelskou židli stanice v Třeboni vrátil. A zůstal tam až dodnes.

Kromě toho, že celý svůj profesní život zasvětil hasičině, že se přímo podílel na vzniku nové požární stanice v Třeboni, na vybudování systému požární ochrany na Jindřichohradecku a Třeboňsku jako takové, spojil s prací i svůj koníček - požární sport. Byl dlouholetým členem okresního výběru a po ukončení aktivní sportovní kariéry okresní družstvo vedl.eee.jpg

Vždy velice dobře spolupracoval s orgány samosprávy, byl dlouholetým členem odborných komisí při MěÚ Třeboň, členem bezpečnostní rady města Třeboň a zároveň velitelem SDH Třeboň.
Dnešní ranní předání směn bylo pro Karla Žahoura poslední. Jeho hasiči se mu "odvděčili" tak, jak bývá u hasičů zvykem, a vykoupali ho v kádi s vodou.

Před tím mu za více než čtyřicetiletou práci u hasičů poděkovali krajský ředitel HZS Jihočeského kraje plk. Lubomír Bureš a územní ředitel plk. Lukáš Janko. A pak už Karel Žahour předal vedení třeboňské stanice do rukou nového velitele Jiřího Řimnáče.

Do příštích let přejeme Karlu Žahourovi především pevné zdraví, optimismus a elán. Jeho odbornost, zkušenosti a především jeho přátelská povaha a lidský přístup nám budou chybět.

Vendula Matějů, tisková mluvčí - HZS Jihočeský kraj
Foto: HZS Jihočeský kraj