V Brně se dnes setkali zachránění se svými zachránci

Hasiči/Profesionální hasiči/Portrét hasiče

V Brně se dnes setkali zachránění se svými zachránci
34943.jpg
Na půdě ředitelství Zdravotnické záchranné služby Jihomoravského kraje se dnes v pondělí, 29. ledna 2018 uskutečnila netradiční akce, při které se potkali dva zachránění se svými zachránci. U obou mužů byla resuscitace úspěšná a podařilo se je vrátit zpět do života. V obou případech na místě pomáhali hasiči.

34947.jpg
První případ se odehrál koncem prosince v Mělčanech, kdy po kolapsu seniora poskytl hasič HZS Jihomoravského kraje z Brna  ve svém volnu kamarádovi neodkladně první pomoc a zahájil resuscitaci. Brněnský hasič nprap. Zdeněk Putna oživoval muže do příjezdu jednotky SDH z Bratčic, která k resuscitaci využila automatizovaný externí defibrilátor (AED). Před příjezdem posádky ZZS na místo dorazila také profesionální jednotka ze Židlochovic, která postiženému poskytla kyslíkovou terapii.

V druhém případě zasahovala 1. ledna 2018  jednotka SDH Březí na Břeclavsku.  Za pět minut po ohlášení byla u mladého muže po kolapsu a s pomocí AED přispěla k jeho záchraně, ve které 34946.jpgpokračovala posádka ZZS.

Funkčnost systému „first respondent“ a výbornou spolupráci napříč složkami IZS osobně zmínil ředitel Zdravotnické záchranné služby Jihomoravského kraje  Ing. Milan Klusák.

V obou případech zachráněným pomohla okamžitá pomoc a nasazení defibrilátoru. Tímto přístrojem jsou vybaveny naše profesionální jednotky a také na 40 jednotek SDH v celém Jihomoravském kraji.

34945.jpg
Ředitel HZS Jihomoravského kraje plk. Jiří Pelikán ocenil zapojení hasičů do tohoto systému: „Jsme rádi za to, že se můžeme v rámci tohoto systému podílet na záchraně lidí, a že dnes už se zachránění počítají na desítky.“
V uplynulém roce vyjeli jihomoravští dobrovolní a profesionální hasiči celkem k 263 „AED případům“. Od roku 2014 počítáme téměř 900 takových událostí a na 130 zachráněných.

Jaroslav Mikoška
firebrno.cz