V Hradci Králové se uskutečnilo slavnostní shromáždění hasičů spojené s předáváním medailí

Hasiči/Profesionální hasiči/Portrét hasiče

09.05.2017

Ceremoniál byl již tradičně součástí akce „Den kraje“.
j.jpg

Při příležitosti nedávného svátku svatého Floriána (4.5), považovaného již stovky let za patrona všech hasičů, se na Den vítězství dne 8. května 2017 na Pivovarském náměstí v historickém centru Hradce Králové uskutečnilo slavnostní shromáždění a složení služebního slibu vybraných příslušníků Hasičského záchranného sboru  Královéhradeckého kraje (dále jen HZS KHK). Tato významná hasičská společenská událost byla stejně jako i v letech minulých součástí akce „Den kraje“, pořádané Královéhradeckým krajem.
kk.jpg
   Na Pivovarském náměstí se v deset hodin dopoledne shromáždily desítky hasičů, policistů a členů zdravotnické záchranné služby, významní hosté z řad senátorů a poslanců parlamentu České republiky,  státní správy a samosprávy, místních občanských sdružení a další. Hudební doprovod akce zajišťovala opět již tradičně Koletova hornická hudba. Díky zajímavému doprovodnému programu a krásnému jarnímu počasí si na Pivovarské náměstí našlo cestu také mnoho diváků z řad širší veřejnosti.
   Úvodní slovo patřilo hejtmanovi Královéhradeckého kraje PhDr. Jiřímu Štěpánovi, PhD., po kterém své krátké zdravice přednesli ředitel HZS KH kraje brig. gen. Ing. František Mencl , ředitel Krajského ředitelství Policie Hradce Králové plk. JUDr. David Fulka a ředitel Zdravotnické záchranné služby Hradce Králové MUDr. Jiří Mašek.
kkkkkk.jpg
   Stěžejním bodem programu bylo ocenění významných osobností Královéhradeckého kraje pamětními a služebními medailemi. V pondělí byly na Pivovarském náměstí předány pamětní medaile hejtmana Královéhradeckého kraje těm přítomným, kteří se zasloužili o rozvoj a vzornou propagaci Královéhradeckého kraje. Zajímavou novinkou byla v letošním roce možnost, aby návrhy na udělení ocenění podávali také sami občané. Záslužnou medailí Královéhradeckého kraje I. a II. stupně byli mimo jiných ocenění příslušníci HZS KHK kraje a příslušníci odborového svazu hasičů. Další vybraní příslušníci HZS KHK byli následně vyznamenáni rezortními medailemi Hasičského záchranného sboru České republiky, které se udělují za příkladné plnění služebních povinností ve spojení s dobou trvání služebního poměru v délce 20 let (věrnost II. stupně) a 10 let (věrnost III. stupně). Seznam oceněných příslušníků HZS KHK ve všech uvedených kategoriích je uveden níže.
   Zástupci sboru dobrovolných hasičů z Malých Svatoňovic převzali z rukou přítomného starosty Krajského sdružení hasičů Královéhradeckého kraje Jiřího Orsáka čestný prapor jednotky.
   V rámci slavnostního shromáždění došlo také k předání rezortních medailí  Zdravotnické záchranné služby Královéhradeckého kraje a rezortních medailí Policie České republiky.
Na závěr ceremoniálu složilo třicet nových příslušníků a příslušnic HZS KHK slavnostní slib a zazněla státní hymna České republiky.

Seznam příslušníků HZS KHK a sboru dobrovolných hasičů oceněných záslužnými medailemi Královéhradeckého kraje a rezortními medailemi HZS KHK:

Záslužná medaile Královéhradeckého kraje I. stupně

prap. Jaroslav Ráž – inspektor operační technik HZS KH kraje – Dne 21.3.2017 v době svého mezisměnového volna byl přítomen kolapsu dělníka moldavské národnosti, otce čtyř dětí. Okamžitě se zapojil do jeho oživování a setrval v něm až do příjezdu Zdravotnické záchranné služby. Svým rozhodným a profesionálním jednáním tak rozhodující měrou pomohl k záchranně jeho života.

Směna A sloužící na stanici HZS KHK Rychnov nad Kněžnou (ocenění převzal ředitel územního odboru Rychnov nad Kněžnou HZS KH kraje plk. Ing. Martin Král) – Dne 12.5.2016 spadl během výcviku z výšky čtyř metrů velitel sloužící směny. Bezprostředně po pádu byl příslušníky směny resuscitován a v bezvědomí s poraněním páteře následně transportován vrtulníkem do nemocnice v Hradci Králové. Pád přežil díky včasnému a vysoce profesionálnímu zásahu všech členů směny.

Záslužná medaile Královéhradeckého kraje II. stupně

plk. Ing. Petr Malina – HZS KHK, krajské ředitelství
plk. Ing. Ladislav Oborník – HZS KHK, územní odbor Jičín
plk. Ing. David Pouč – HZS KHK, územní odbor Náchod

Bohuslav Diviš – člen OSH Rychnov nad Kněžnou
Mgr. Milan Pospíšil – člen OSH Jičín
Josef Válek – člen OSH Hradec Králové – SDH Nechanice
Odon Vlček – člen OSH Trutnov – SDH Rtyně v Podkrkonoší
Josef Záliš – člen OSH Náchod – SDH Červený Kostelec

Rezortní medaile HZS ČR „Za věrnost II. stupně“ (Příkladné plnění služebních povinností ve spojení s dobou trvání služebního poměru v délce 20 let):

por. Ing. Jiří Kábrt

Rezortní medaile HZS ČR „Za věrnost III. stupně“ (Příkladné plnění služebních povinností ve spojení s dobou trvání služebního poměru v délce 10 let):

kpt. Ing. Pavel Novotný
mstržm. Mgr. Petr Matějíček
nstržm. Rudolf Kubík
pprap. Ing. Pavel Veverka
pprap. Zbyněk Voříšek, DiS.

Text: mjr. Mgr. Ondřej Sezima
Foto: HZS Královéhradeckého kraje