Velitel stanice Dvůr Králové nad Labem npor. Zdeněk Šedivka je laureátem Ceny města Dvůr Králové nad Labem

Hasiči//Profesionální hasiči/Portrét hasiče

24.10.2019 | Dvůr Králové nad Labem/ Královehradecký kraj
Velitel stanice Dvůr Králové nad Labem npor. Zdeněk Šedivka je laureátem Ceny města Dvůr Králové nad Labem

Ceny města Dvůr Králové byly uděleny při slavnostním shromáždění v úterý 22. 10. 2019 v Hankově domě. 

Zaplněný sál Hankova domu tleskal v úterý 22. října novým laureátům Ceny města Dvůr Králové nad Labem. V letošním roce zastupitelé vybrali celkem deset oceněných: osm jednotlivců, jednu dvojici a jednu hudební skupinu. Laureáti byli nominováni buď za celoživotní přínos v konkrétní oblasti, nebo za mimořádný výkon v předchozím kalendářním roce. Nominace, které zaslala veřejnost, doplnily kulturní a sportovní komise a nakonec zastupitelstvo vybralo následující laureáty:

  • Mgr. Pavlína Špatenková a Helena Rezková za autorství knihy Nebylo jim souzeno žít,
  • npor. Bc. Zdeněk Šedivka za celoživotní činnost v hasičském záchranném sboru,
  • Charilaos Karadzos in memoriam za celoživotní přínos v oblasti kultury,
  • Josef Kočnar in memoriam za celoživotní dílo v hudební oblasti,
  • hudební skupina Wostruha za celoživotní přínos v oblasti hudby,
  • Mgr. Antonín Valášek za celoživotní přínos v oblasti sportu,
  • Josef Pospíšil za celoživotní přínos v oblasti sportu,
  • Mgr. Karolína Grohová za mimořádné sportovní úspěchy v roce 2018,
  • Jakub Grus za mimořádné sportovní úspěchy v roce 2018,
  • Dominika Jansová za mimořádné sportovní úspěchy v roce 2018.

Ceny předávali starosta města Jan Jarolím, místostarostové Alexandra Jiříčková a Jan Helbich a radní Dušan Kubica a Ota Černý.  Zdeňku Šedivkovi gratuloval na pódiu brigádní generál František Mencl, krajský ředitel HZS Královéhradeckého kraje. 

Medailonek npor. Zdeňka Šedivky

Zdeněk Šedivka začínal jako výjezdový hasič, později se stal velitelem družstva a od roku 2014 je velitelem stanice ve Dvoře Králové nad Labem. Věnuje se také požárnímu sportu, je pravidelným spoluorganizátorem Mistrovství České republiky v klasických disciplínách CTIF, které hostí sportovní stadion ve Dvoře Králové nad Labem. Dlouhá léta byl reprezentantem ČSSR a ČR, mezi jeho republikové úspěchy se řadí stříbrná medaile ve dvojboji a bronzová medaile ve výstupu na věž v roce 1988. V roce 1989 získal 3. místo v běhu a o rok později bral bronz ve všech třech individuálních disciplínách. Po roce 2000 se stal vedoucím krajského reprezentačního výběru v požárním sportu u HZS Královéhradeckého kraje, který dovedl na medailové pozice a v letošním roce tým pod jeho vedením dokonce v Ústí nad Labem na Mistrovství ČR v požárním sportu zvítězil. Stalo se tak po 27 letech. Letos v dubnu převzal Zdeněk Šedivka ve Španělském sále Pražského hradu cenu Hasič roku 2018, a to nejen za svoji  téměř čtyřicetiletou příkladnou práci pro hasiče, ale právě za své vynikající sportovní úspěchy v disciplínách požárního sportu. Na Cenu města Dvůr Králové nad Labem nominoval královédvorského velitele požární stanice starosta města Jan Jarolím. 

Zdroj: mudk.cz, Miroslava Kameníková, tisková mluvčí města
Zdroj: HZS Královéhradeckého kraje

1