Vloni pomohl zachránit zraněného motorkáře. Dnes si brněnský hasič převzal ocenění Gentleman silnic

HZS Jihomoravský kraj/Žhavé aktuality/ Z regionů

24.01.2019

gentleman-silnic-log.png
Na hasičské brněnské stanici v Líšni si dnes, 24.ledna 2019, převzal ocenění nstržm. Jiří Oharek. V červenci uplynulého roku pomohl ve svém volnu vážně zraněnému motorkáři. Za záchranu života mu Česká pojišťovna ve spolupráci s Policií ČR udělila 156. titul Gentleman silnic.

ddd.jpg
Jiří Oharek
Jiří Oharek byl v době nehody mimo službu. Souhrou náhod se však ocitl ve správnou chvíli na správném místě a poskytl první pomoc těžce zraněnému motorkáři, který se srazil s dodávkou. Nehoda se stala v Brně na ulici Bauerova. Jiří Oharek včas rozpoznal závažnost masivního krvácení ze stehna zraněného mladíka. Poskytl zraněnému první pomoc a porušenou tepnu zamáčknul rukou přímo v ráně a tím zamezil vykrvácení. Takto vydržel do příjezdu záchranné služby a svým počínáním zachránil zraněného motorkáře.

37910.jpg 37911.jpg  37909.jpg

Jiří Oharek patří k velmi zkušeným hasičům brněnského sboru. Letos je ve službě již třicátým rokem.

37913.jpg

Jeho zkušenosti se odráží i v civilním životě. Jak sám poznamenal: „Toto byla už moje třetí nehoda, u které jsem ve svém volnu pomáhal. Nikdy jsem však žádné podobné ocenění nezískal a velmi si toho vážím.“

gg.pngProjekt Gentleman silnic si klade za cíl zveřejňovat a oceňovat příběhy, které budou inspirovat řidiče k tomu, aby si navzájem pomáhali v případě, že se stanou svědky dopravní nehody. „Tentokrát měl zraněný štěstí v neštěstí, protože kolem nehody projížděl profesionál. Ráda bych ale zdůraznila, že při nehodách je skutečně důležité, aby řidiči nebyli lhostejní a zastavili. Zavolat záchranku a poskytnout první pomoc je přece povinností každého z nás,“ říká Ivana Buriánková, vedoucí projektu Gentleman silnic. Ocenění uděluje Česká pojišťovna ve spolupráci s Policií ČR již 16. rokem.
inorma2.jpg
V uplynulém roce si již toto ocenění převzal jiný brněnský hasič. O tomto příběhu jsme vás j nformovali na https://www.hasici.cz/Hasici/Hasicsky-zachranny-sbor-CR-(profesionalni-hasici)/Portret-hasice/Brnensky-hasic-se-stal-Gentlemanem-silnic

Jaroslav  Mikoška
firebrno.cz