Zachránili seniora a dítě, za tento čin převzali medaile

Hasiči/Profesionální hasiči/Portrét hasiče

09.02.2019
Zachránili seniora a dítě, za tento čin  převzali medaile
Na hasičské stanici ve Vyškově se v pátek 8.února 2019 oceňovalo. Ředitel HZS Jihomoravského kraje předal medaile zachráncům dvou osob u požáru osobního auta.

37993-(1).jpg

Příjemné setkání dnes čekalo ředitele HZS Jihomoravského kraje plk. Jiřího Pelikána a ředitelku kanceláře krajského ředitele plk. Marii Staňkovou na stanici ve Vyškově. Seznámili se s hrdiny neobvyklé události, která se stala v lednu 2019  v obci Hoštice-Heroltice.

V automobilu, který tehdy začal po zdravotní indispozici řidiče-seniora hořet, zůstalo kromě něj také asi dvouleté děvčátko. Nezvyklé situace si všiml soused postiženého František Paštěka a přispěchal na pomoc. Z vozidla vytáhl dítě i bezvládného seniora. Pokusil se vozidlo hasit, odtlačil jej dále od domu a zahájil nepřímou srdeční masáž.
Na místo vzápětí dorazili dva dobrovolní hasiči, kteří bydlí v blízkosti. Jaroslav Skácel a Karel Skácel pokračovali v resuscitaci a komunikovali s tísňovou linkou ZZS. Senior byl následně předán do péče záchranné služby. Děvčátko vyvázlo z události bez zranění 


37986-(1).jpg

František Paštěka a
Jaroslav Skácel se opět setkali a seznámili se i se zasahující směnou. Ředitel jihomoravských profesionálních hasičů plk. Jiří Pelikán nasazení pana Františka a obou dobrovolných hasičů vyzdvihl: „Moc děkuji za pohotovost a za ochotu pomoci sousedovi v nouzi. Tato pohotová pomoc znamenala záchranu dvou lidských životů. Za to jménem hasičského záchranného sboru děkuji, a protože tento čin není běžný, tak jsme se rozhodli ocenit jej jako mimořádně záslužný čin pamětní medailí Hasičského záchranného sboru Jihomoravského kraje.“

37985-(1).jpg

Udělení medailí se účastnili i zástupci obce Hoštice-Heroltice a ředitel ÚO Vyškov plk. Václav Kovář. Všichni zúčastnění měli možnost pohovořit si o celé události a následně si prohlédnout zásahovou techniku.
Karel Skácel se nemohl dnešní akce účastnit, ale také jemu byla medaile udělena. 
 
Zdroj:
Jaroslav  Mikoška
firebrno.cz
Foto: HZS Jihomoravského kraje
 
FOTOGALERIE
1