Zdeněk Horský zvaný Dobrman odchází do důchodu , byl nejstarším hasičem v Chrudimi

Hasiči//Profesionální hasiči/Portrét hasiče

20.12.2018

Existují povolání, která jsou věkově omezena. Například profesionálním hasičem může člověk být do 65 let. Nejstarším profesionálním hasičem v kraji byl Zdeněk Horský, který sloužil u hasičů na stanici v Chrudimi. Profesionálním hasičem se stal 1. dubna 1985, kdy přešel od dobrovolných hasičů, kde působil již od listopadu 1979. V roce 2001 se z výjezdového hasiče stal denní příslušník, který zastával až doposud vyšetřovatele příčin požárů.

dobr.jpg

S rostoucím věkem pochopitelně přibývá i strach při výjezdech. „Byl jsem na několika, kde jsme hasili tlakové lahve – svářecí soupravy. Tam má strach každý, kdo o tom má jen trochu potuchy. V současné době jsou asi nejhorší zážitky při jízdě k požáru. Na výjezdech musí být parta,“ říká Zdeněk Horský, který mezi všemi hasiči, policisty i zdravotníky byl znám jen jako Dobrman.

Do důchodu odchází společně s manželkou, učitelkou. Teď si oba dva budou užívat dohromady šesti vnoučat a možná jich ještě přibude. Ale práce u hasičů se určitě nevzdá, zůstane v něm hasič alespoň dobrovolný a jeho skvělá parta na stanici v Chrudimi bude na něj v dobrém vzpomínat…

Vendula Horáková, tisková mluvčí – HZS Pardubického kraje - Foto: HZS Pardubického kraje