100 let bitvy u Zborova.

07.11.2017
100 let bitvy u Zborova.
52.jpg
Letos si připomínáme 100 let od významné bitvy u Zborova. K té došlo 1. - 2. července 1917. Zborovská bitva hrála důležitou roli vedoucí ke vzniku samostatného Československa.

hrbotn.jpg

Byla prvním samostatným vojenským vystoupením československé jednotky v první světové válce. Vítězství československých vojáků mělo velký morální a politický význam, podpořilo vytváření legií v Rusku a tím i vznik samostatné československého státu.
bhznbo-(1).jpg
V obci Kalynivky u Zborova se nachází hromadný hrob 238 padlých československých legionářů. Ke 100. výročí této bitvy byly hrob a Bratrská mohyla zrekonstruovány. 2. července 2017 se uskutečnily oslavy 100. výročí bitvy, kterých se zúčastnil předseda Poslanecké sněmovny Jan Hamáček s poslaneckou delegací, první místopředsedkyně Senátu Miluše Horská, zástupci Ministerstva obrany a Československé obce legionářské i delegace Církve československé husitské, jakož i ukrajinští představitelé.
zborov-2.jpg
Rekonstrukce mohyly by nebyla možná bez usilovné a nezištné pomoci místních hasičů. Ti pomáhali s dopravou chybějící vody, vysazováním stromů a jejich následným zaléváním i se zajišťováním hladkého průběhu pietní akce.
Jakoukoliv odměnu za provedenou práci odmítli hasiči s tím, že velmi rádi napomohli dobré věci. Když se generální ředitel HZS ČR genmjr. Drahoslav Ryba dozvěděl o této aktivitě ukrajinských kolegů, rozhodl se pomoci jim aspoň materiálně. Složitá hospodářská situace na Ukrajině nedovoluje hasičům být dostatečně a kvalitně vybaveni pro jejich práci. Generální ředitel HZS ČR se proto rozhodl, že této jednotce poskytne zásahové oděvy. Jedná se celkem o pět zásahových obleků v celkové hodnotě 110 000 Kč.

ViewImage-aspx.jpg

Pro české hasiče je plně funkční zásahový oblek naprostou samozřejmostí. Na Ukrajině je to pro hasiče luxus a obrovská pomoc při jejich práci. Jsem rád, že jsme mohli alespoň v takto malém měřítku našim kolegům pomoci. Těší mne, že nezištná pomoc druhým je společnou vlastností hasičů napříč celým světem.“ dodal genmjr. Ryba.

kpt. Mgr. Nicole Zaoralová
tisková mluvčí MV- generální ředitelství Hasičského záchranného sboru ČR