False

Hasiči v Berouně nově využívají akumulátorový přetlakový ventilátor

Technika/Vybavení/Technika

21.02.2021 | Beroun/ Středočeský kraj
Hasiči v Berouně nově využívají akumulátorový přetlakový ventilátor

Už koncem roku 2020 získali berounští hasiči do své výbavy akumulátorový přetlakový ventilátor Leader BATfan 2, se kterým mají už první zkušenosti přímo ze zásahů. 

Jde o kompaktní přenosný ventilátor, který je lehce ovladatelný s možností optimálního nastavení podle konkrétní potřeby. Maximální výkon ventilátoru je 28 050 metrů kubických za hodinu.

Velice lehká konstrukce (celková hmotnost ventilátoru je 23,5 kg) v kombinaci s ramenním popruhem a madlem umožňuje pohodlný transport jedním hasičem. Ventilátor vyniká také svými rozměry, neboť oproti běžně užívaným typům zabere v úložném prostoru zásahového vozidla jen poloviční místo.

Při maximálním výkonu dokáže akumulátor udržet chod ventilátoru po dobu 20 minut, při výkonu na 60 procent až 90 minut. Ventilátor je možné připojit do běžné elektrické sítě (230 V), a tím zajistit pokračování v započaté ventilaci. O požadovaný výkon se stará motor o příkonu 600 W s proměnnými otáčkami.

Akumulátorový přetlakový ventilátor Leader BATfan 2 je zcela prachotěsný a odolný proti intenzivně tryskající vodě. Součástí přístroje jsou integrované LED svítilny. Široký rozsah nastavení pracovních úhlů od +65° do -90° umožňuje využití ventilátoru i ve vodorovné poloze.

Elektrické a akumulátorové ventilátory neprodukují nežádoucí zplodiny z motorové jednotky. Hasiči tak mohou provádět dílčí nucenou (přetlakovou) ventilaci uvnitř rozsáhlých objektů, například i v nemocnicích, bytových domech a podobných zařízeních nebo provozech.

Tento ventilátor doplnil dvojici výkonných síťových elektrických ventilátorů, které hasiči na berounské stanici využívají už dlouhodobě.

pprap. Bc. Martin Kůřil
stanice HZS Beroun

Zdroj: Ing. Ladislav Holomčík
HZS Středočeského kraje

1