False

Hasičský bezpilotní letoun HZS Libereckého kraje

Technika/Vybavení/Technika

11.03.2021 | Liberecký kraj
Hasičský bezpilotní letoun HZS Libereckého kraje

Hasičský bezpilotní letoun (dron) je určen zejména pro provádění průzkumu a monitorování situace ze vzduchu. Veliteli zásahu tak poskytuje celou řadu významných vstupních informací získaných doslova „z nadhledu“ a usnadňuje tak rozhodovací proces při řízení zásahu. 

Matrice 210RTK DJI je profesionální zařízení s třemi pozicemi pro umístění kamer. Ve výbavě hasičského bezpilotního letadla je kombinovaná kamera, která má v těle zabudovanou termokameru s rozsahem měření -40° až +550°C a optickou kameru bez možnosti přiblížení a dále optická kamera s třicetinásobným zoomem a možností záznamu ve fullHD kvalitě. Nosnost stroje a délka nasazení na jedno nabití ve vzduchu je závislá na druhu použitých akumulátorů. Součástí příslušenství jsou záložní akumulátory a rychlonabíječka. Díky tomu je možné, aby byl v provozu prakticky neomezenou dobu. Nasazen může být v rozsahu teplot od -10°C do +40°C a větru nepřesahujícím 10 m/s. Obsluhu zařízení tvoří vždy dvě osoby - pilot, který musí být s dronem v nepřetržitém vizuálním kontaktu a operátor kamer.

Obraz je přenášen do zobrazovacího zařízení operátora, nebo dalších zobrazovacích zařízení HZS LK ve vzdálenosti do 100 metrů při přímé viditelnosti. Momentálně probíhá testování přenosu dat přes internet. Tento způsob by umožnil téměř v reálném čase poskytovat informace z místa zásahu například na krajské operační a informační středisko HZS Libereckého kraje, nebo do štábu velitele zásahu a tím rozhodovací proces ještě více zefektivnit. 

Hlavní uplatnění je v zásahové činnosti, ale možnost využít obrazový záznam ze vzduchu pro vyhodnocování taktických a prověřovacích cvičení je také nezanedbatelná.

 

Nasazení dronu v operačním řízení:

  • 18. 4. 2020 požár lesa v Tuhani
  • 14. 9. 2020 destrukce domu v Liberci
  • 15. 9. 2020 požár skladu munice v Bílině
  • 26. 2. 2021 požár průmyslové haly v Chrastavě

 

Stroj byl spolufinancován z prostředků strukturálních a investičních fondů EU v rámci projektu „Zvýšení připravenosti Hasičského záchranného sboru České republiky k řešení a řízení rizik způsobených změnou klimatu“. Konkrétně z Integrovaného regionálního operačního programu pro období 2014 – 2020.

logologo

Registrační číslo projektu: CZ 06.1.23/0.0/0.0/15_017/0000494

Autor: por. Bc. Jakub Sucharda

Foto: HZS LK

Zdroj: HZS Libereckého kraje

1