False

14.01.2019
Jihočeští hasiči disponují stabilizačním kontejnerem
technicky-zasah.png
Záchrana osob ve zřícených budovách je jedním z technicky a takticky nejkomplikovanějších zásahů. Jihočeským hasičům nyní bude u těchto zásahů pomáhat i nově pořízený stabilizační kontejner.

ViewImage-(6).jpg

Pokud dojde ke zřícení nebo sesuvu budovy, vyjede k zásahu technický kontejner vybavený stabilizačními prostředky. V současné době disponuje českobudějovická stanice technickým kontejnerem obsahujícím kromě jiného materiálu také hydraulickou soustavu vzpěr a podpěr. Obdobné kontejnery - pouze s tím rozdílem, že technika je vzduchová - slouží nově také na stanicích v Prachaticích, Písku a Jindřichově Hradci.

ViewImage-(7).jpg

V případě, že je nutné u zásahu nahradit použité hydraulické prostředky, aby je bylo možné využít k dalšímu postupu zřícenou budovou, nebo je nutné zpevnit již vytvořenou záchrannou cestu, bude od nového roku v Jihočeském kraji vyjíždět nový stabilizační kontejner. Kontejner je určený a vybavený pro stabilizaci budov po sesuvech, má dostatek materiálu na pažení a také materiál na zastřešení budov.

ViewImage-(8).jpg

Mezi výbavu kontejneru, která by pro představu mohla připomínat truhlářskou dílnu, patří například fošny, hranoly či stavební prkna, podkládací desky a klíny, sekery, páčidla, plachty, motorové pily a dále nezbytný drobný materiál jako jsou hřebíky, vruty, kladiva, šroubováky nebo úhelníky.

Kontejner je pořízen jako taktický celek včetně nosiče kontejnerů z programu IROP.

Vendula  Matějů –tisková mluvčí Jihočeský kraj
Foto: HZS Jihočeský kraj