False

Profesionální hasiči Libereckého kraje rozšířili svůj vozový park

Technika/Vybavení/Technika

18.12.2022 | Liberecký kraj
Profesionální hasiči Libereckého kraje rozšířili svůj vozový park

Již podruhé za poslední dva měsíce Hasičský záchranný sbor Libereckého kraje rozšiřuje svůj vozový park. V listopadu o cisternové automobilové stříkačky, tentokrát o čtyřkolku a šestikolku, které se ve vybavení profesionálních hasičů v kraji objevují poprvé. 

Dvě vozidla v celkové pořizovací hodnotě 3 074 435 Kč včetně DPH sbor získal díky Libereckému kraji. Jejich oficiální předání proběhlo ve čtvrtek 15. prosince 2022 na stanici HZS v Liberci za účasti ředitele HZS Libereckého kraje plk. Jana Hadrbolce.
 

Nové "přírůstky" do vozového parku HZS Libereckého kraje

Nové "přírůstky" do vozového parku HZS Libereckého kraje

HZS Libereckého kraje nově disponuje technikou, která bude sloužit při řešení mimořádných událostí v těžko dostupných oblastech, jako jsou lesní a skalnaté terény. Díky vybavení sněžnými pásy a sněhovou radlicí budou moci hasiči čtyřkolku a šestikolku použít i v zimě.

Šestikolka Can Am Outlander MAX 6x6 XU, MY 22 bude určena mimo jiné pro lezeckou skupinu stanice HZS Liberec. Za zmínku stojí, že vozidlo disponuje odnímatelným tažným zařízením a umožňuje přepravu záchranářských nosítek typu Spencer – díky kterým budou mít hasiči možnost transportu pacienta z místa zásahu ke zdravotníkům.

Druhý “přírůstek“ – čtyřkolka Can Am Traxter HD 10 XU, MY 22 – bude sloužit při výjezdech k mimořádným událostem profesionálním hasičům z tanvaldské stanice a v její výbavě je hasicí zařízení. Přídavné hasicí zařízení je vybaveno nádrží na vodu o objemu 300 litrů. Hasiči tak příslušenství vozidla budou moci využít třeba pro transport vody v náročném terénu při řešení mimořádných událostí, například při lesním požáru v nedostupném terénu.

U čtyřkolky stojí za zmínku plechová korba se střechou a nezávislým topením. V případě transportu hasební látky (vody) v zimě nebude docházet k jejímu zamrzání a v letních měsících bude možné střechu a přídavné topení demontovat.

Dodavatelem obou vozidel je firma Jakemoto Semily. Součástí dodávky jsou kromě samotné techniky i přepravní prostředky – přívěsy – které umožní techniku dopravit ze stanice na místo zásahu (např. za velitelskými vozidly či za cisternovými automobilovými stříkačkami).

Autor: por. Mgr. Jaroslava Benešová
Foto: kpt. Ing. Eva Klímová

Zdroj:: HZS Libereckého kraje
1