False

Profesionální hasiči v Mělníku mají nový automobilový žebřík

Technika/Vybavení/Technika

15.02.2024 | Mělník/ Středočeský kraj
Profesionální hasiči v Mělníku mají nový automobilový žebřík
 

Koncem roku 2023 byla centrální hasičská stanice Mělník vybavena novou mobilní výškovou technikou – automobilovým žebříkem AZ 40 Magirus na podvozku Scania P440 B6x2*4 ve zbarvení RAL 3024 s polepy pro zvýšení viditelnosti. 

Žebřík je poháněn řadovým šestiválcem o výkonu 324 kW a převodovkou G33CM s retardérem a systémem Opticruise. Vůz je postaven na třínápravovém podvozku s předsazenou sníženou kabinou. Třetí náprava je vlečená a řiditelná, což umožňuje lepší manévrovatelnost ve městě. Vozidlo je dlouhé 11 m, vysoké 3,6 m a široké 2,5 m.

Stabilizační podpěry jsou konstruovány tak, aby bylo umožněno jejich zasunutí pod běžné pevné překážky, jako jsou například svodidla nebo osobní a nákladní automobily. Díky MAGIRUS Variopodpěrám může být žebřík ustaven při jakékoliv šíři vysunutí. Stabilizační podpěry jsou sledovány integrovanými kamerami s přisvícením pro optimální ustavení žebříku v nepřehledných prostorech.

Žebříková sada s dosahem výšky 42 m je pětidílná se sklopným ramenem s rozsahem sklápění až 75°. Záchranný koš je určen pro 5 osob, jeho nosnost je 500 kg. Ovládací prvky jsou shodné s hlavním ovládacím stanovištěm na točnici, k dispozici jsou dva multifunkční sloupky pro uchycení příslušenství. Volný nástup a výstup do koše zajišťuje trojice dvířek, pro jištění slouží dvojice samonavíjecích zádržných systémů s karabinou a čtyři kotevní body. Proti sálavému teplu je koš chráněn ochlazovacími tryskami. Pro hašení vodou či pěnou lze na něj uchytit lafetovou proudnici. Na záchranném koši je pevně uchycena barevná natáčecí kamera se zoomem.

V první polovině února byl AZ 40 zařazen do výjezdu, kdy nahradil dosavadní patnáctiletou automobilovou plošinu AP 32 Bronto Skylift na podvozku MB Econic, která bude dislokována na hasičské stanici Kralupy nad Vltavou. V obou hasebních obvodech tak dochází k významnému zvýšení efektivity zásahů při využití výškové techniky.

ppor. Luboš Klobása
velitel čety sm. B
centrální hasičská stanice Mělník

 

Zdroj: Ing. Ladislav HOLOMČÍK
mediální poradce – tiskový mluvčí

HZS Středočeského kraje

FOTO: HZS Středočeského kraje
 

1