False

Technika/Vybavení/Technika

22.12.2020 | Středočeský kraj
U některých hasičů naděloval Ježíšek s týdenním předstihem

Na stanici v Berouně dostali středočeští hasiči ve čtvrtek 17. prosince tři nová terénní vozidla SxS.

Techniku převzali od firmy BCE s.r.o., která na základě veřejné zakázky dodala celkem tři kusy speciálního terénního vozidla SxS, typ SSV Can-Am Traxter HD10 T XU. Jak už název napovídá, je tato čtyřkolka určena hlavně do terénu při zásazích ve špatně přístupných místech, například při lesních požárech, kde je složité dostat se k události těžkou technikou, obdobně jako při pátracích akcích. Předčasný vánoční dárek je tak pro hasiče velkým přínosem, neboť jim vozidla výrazně ulehčí práci, hlavně při přepravě materiálu.

Cena jedné čtyřkolky je 626 100 korun. Všechny čtyřkolky byly pořízeny s přispěním měst Beroun, Rakovník a dalších subjektů. Stroj je osazen dvouválcovým čtyřdobým zážehovým motorem o objemu nejméně 950 cm3. Má pohon na všechna čtyři kola s tím, že zadní náprava je vybavena diferenciálem s uzávěrkou diferenciálu a přední samosvorným diferenciálem, což je zejména v lesním terénu přínosem. Převodovka je automatická s možností volby pomalého terénního režimu. Přední i zadní nápravy disponují kotoučovými brzdami. Zajímavé jsou i geometrické rozměry vozidla při své celkové hmotnosti, a to přední nájezdový úhel nejméně 75° a světlá výška nejméně 250 mm (bez zatížení).

Technické údaje

Na korbě je možno převážet variabilní hasicí modul, transportní nosítka nebo jiný materiál, případně osoby. Ložná plocha má rozměry 1230x920x300 mm a její nosnost je 454 kg. Součástí hasicího modulu je polypropylenová nádrž o objemu 300 litrů, přepravní box, dvojice nízkotlakých čerpadel Honda, dva útočné koše s hadicemi D25. Dále v modulu nechybí kombinované proudnice a uzavřená skládací nádrž na vodu o objemu 500 litrů.

Pro své vlastnosti bude využívána také při četných záchranách osob z nepřístupných terénů, například po pádu či jiném zranění. Čtyřkolka má ochranný homologovaný rám pro osádku s pevnou střechou, na které je umístěno výstražné zařízení modročervené barvy.

V přední části vozidla je zabudovaný elektrický lanový naviják s tažnou silou nejméně 20 kN, je vybavený rolnami včetně textilního lana s hákem.

Barevné provedení je v červené barvě RAL 3020, na obou bocích vozidla jsou umístěny nápisy HASIČSKÝ ZÁCHRANNÝ SBOR STŘEDOČESKÉHO KRAJE s doplněním místa dislokace. Nové čtyřkolky budou sloužit na stanicích v Berouně, Rakovníku a v Milovicích.

Zdroj: por. Ing. Tereza Fliegerová
HZS Středočeského kraje