False

Technika-Vybavení//Vybavení

23.05.2022 | Cheb/ Karlovarský kraj
Hasiči v Chebu využívají nové prostory pro zásahovou techniku

Stavbu za téměř sedm desítek milionů podpořila Evropská unie

Za účasti náměstka generálního ředitele HZS ČR Slavomíra Bella, vedení HZS Karlovarského kraje v čele s ředitelem Václavem Klemákem, zástupců dodavatele stavby a pozvaných hostů slavnostně převzali profesionální hasiči v Chebu zcela nový objekt garáží pro výjezdovou techniku. Stavba stojí v místech původních zbouraných garáží, které již nevyhovovaly potřebám hasičů. V rámci stavby vznikla nová stání pro zásahovou techniku, mycí linka, opravárenská díla, stání pro osobní velitelská a užitková vozidla, sklad pohonných hmot, maziv a olejů, sklad sorbčních prostředků, sklad lezeckého vybavení, prostor pro nabíjení věcných prostředků či sociální zázemí. Stavební práce trvaly dva roky a ukončeny byly v prosinci loňského roku. Následně bylo potřeba dovybavit vnitřní prostory veškerým vybavení pro kompletní užívání. Slavnostní akt předání nových garáží do užívání se odsunul na dobu, kdy již nejsou v platnosti přísná epidemiologická opatření.

V pátek 20. května 2022 tak chebští profesionální hasiči oficiálně převzali do užívání nové prostory garáží, čímž byla završena postupná rekonstrukce chebské stanice. Hasiči tak nyní mají kompletní moderní zázemí pro náročnou zásahovou činnost i regeneraci, prostory pro odbornou přípravu či údržbu věcných prostředků a techniky.

Hasičská stanice v Chebu je jednou ze tří centrálních stanic v Karlovarském kraji. Zajišťuje požární ochranu nejen na území města, ale celého chebského regionu. V nepřetržitém směnném provozu zde slouží minimálně dvě výjezdová družstva. V uplynulém roce 2021 vyjížděli chebští hasiči k celkem 685 událostem, při kterých dohromady zachránili 239 osob. Od začátku roku 2022 přidali chebští profesionální hasiči dalších 293 výjezdů.

Stavba garáží byla financována ze státního rozpočtu prostřednictvím Ministerstva vnitra - Generálního ředitelství HZS ČR. Plných 85 procent uznatelných nákladů kryje program IROP evropských strukturálních fondů. Celkové náklady na stavbu jsou přes 69 milionů korun.

Od roku 2001 bylo investováno do stavebních prací v objektech profesionálních hasičů v Karlovarském kraji celkem 299,5 milionů korun. Největší investice dosud byla stavba stanice v Mariánských Lázních či rekonstrukce objektu krajského ředitelství. Postupně byly provedeny rekonstrukce všech výjezdových stanic v kraji, jejich zateplení či modernizace technologií i zázemí pro hasiče. Na financování těchto stavebních prací se kromě státního rozpočtu podílela i města kde jsou dislokovány profesionální stanice hasičů a Karlovarský kraj, dohromady činí jejich příspěvek na tyto stavení investice 77 milionů korun.

Zdroj: HZS Karlovarského kraje