Svatý Florián otevřel veřejnosti většinu středočeských stanic FOTOGALERIE

Foto-Video/Foto/Prezentace hasičů

06.05.2019
Svatý Florián otevřel veřejnosti většinu středočeských stanic FOTOGALERIE
V sobotu 4. května 2019 si hasiči připomněli svátek svého patrona svatého Floriána. Středočeští hasiči při této příležitosti opět nechali nahlédnout do většiny svých stanic. 

ViewImage-(104).jpg 

Návštěvníci si tak mohli prohlédnout místa, kam se jindy nedostanou, a podívat se, jaká technika se používá ke zdolávání nejrůznějších událostí. O to, sednout si za volat velkého hasičského auta, měly největší zájem děti. Malí návštěvníci byli skutečně jako v ráji, když si mohli vlézt do každé cisterny a dalších automobilů, které parkují v hasičských garážích.

ViewImage-(95).jpg

Vzhledem k tomu, že letos připadl tento svátek na sobotu, tak na některých stanicích se vrata veřejnosti otevírala i v jiné dny, čehož využily především školy. První stanicí, kde se oslavy pořádaly, byla Kutná Hora.

21.jpg

Ve čtvrtek 2. května tak mohli velcí i malí návštěvníci zhlédnout nejen prostory stanice, ale i velice bohatý doprovodný program, na kterém se podílely i další složky integrovaného záchranného systému – policie, městská policie, zdravotnická záchranná služba a Český červený kříž. Celá akce začala komentovanou ukázkou vyproštění osoby z havarovaného vozidla. Pro návštěvníky byl připraven stánek prevence rizik, ukázky techniky, záchrana osoby ze studny, výstup na věž pomocí jednohákového žebříku a ukázky záchrany osob za pomoci vrtulníku.

22.jpg

Velkým lákadlem bylo předvedení hašení rozpáleného oleje, včetně nesprávného způsobu, kdy se na likvidaci plamenů použije voda. V neustálém obležení byl také stan, ve kterém si návštěvníci mohli vyzkoušet pohyb v zakouřeném prostoru. Velkému zájmu se těšilo i předvedení práce policejních psovodů.

ViewImage-(48).jpg
Obdobně pojali oslavy na stanici v Nymburku, kde hasiči také spolupracovali s policií. Zde svá vrata otevřeli v pátek 3. května a pro návštěvníky připravili „mokrou variantu“, takže všechny stánky byly umístěné uvnitř garáží, protože počasí úplně nepřálo a hrozil déšť. Návštěvníci si například mohli vyzkoušet, jak těžký je dýchací přístroj nebo hydraulické nářadí pro vyprošťování osob při dopravních nehodách. U stánku prevence rizik si pro změnu mohli ověřit své znalosti ohledně požární bezpečnosti. Také v Nymburku zaujalo vystoupení policejních kynologů, kde největší atrakcí byla dvě čtyřměsíční štěňata, která zatím zadržovala pachatele jen zalehnutím. Policie měla připravenou také ukázku různých zbraní, největší zájem byl ovšem o nasazování pout.

Pokud jste nestihli oslavy o tomto víkendu, nemusíte zoufat, hasiči ještě připravují den otevřených dveří na stanici HZS Benešov, a to na úterý 7. května. Na státní svátek 8. května pak všechny zvou na tradiční Den záchranářů v Kolíně, kde bude k vidění mnoho techniky složek integrovaného záchranného systému, včetně komentovaných ukázek. Poslední akcí, která se koná v rámci oslav svatého Floriána, bude v pátek 10. května Den se složkami IZS v Poděbradech pod hradbami.
 
Zdroj.
Tiskový odbor  HZS Středočeského kraj
Foto:HZS Středočeského kraje
FOTOGALERIE
ViewImage-(105).jpg
 
1