False

Hasiči soutěžili na Slezské Hartě ve vodním záchranářství

Sport/Výsledky soutěží/Celostátní

16.06.2022 |  Slezská Harta/ Moravskoslezský kraj
Hasiči soutěžili na Slezské Hartě ve vodním záchranářství

Hned čtyři soutěžní týmy HZS Olomouckého kraje se zapojily ve středu do prestižní soutěže ve vodním záchranářství složek IZS Slezská Harta 2022. V silné konkurenci velice kvalitně připravených týmů se naši borci neztratili.

Čtyřčlenné družstvo z Přerova vybojovalo krásné 5. místo, následoval tým z Olomouce na 8. místě, družstvo z Jeseníku na 10. příčce a 18. pozice pak dosáhli hasiči ze Zábřehu.
 

1506_zachrana_voda_slezska_harta (6).jpeg
Jeseničtí hasiči v akci při první disciplíně

Vítězem se zaslouženě stal nejlépe připravený tým HZS hlavního města Prahy. Obhájili tak po dvouleté covidové odmlce výhru z posledního ročníku v roce 2019.

Na náročnou vodní trať se vydalo na člunech se zadním motorem, většinou nafukovacích, celkem 21 čtyřčlenných týmů profesionálních a dobrovolných hasičů z celé ČR a Polska, odkud přijely hned dva týmy profesionálních hasičů.

První disciplínou po startu bylo poskytnutí první pomoci na břehu přehrady, následovala jízda na raftu s pádly na čas, hody záchranným kruhem a pytlíkem na laně do vody na cíl, technika jízdy vlastním motorovým člunem (slalom, zajetí a couvání do vodní garáže) a simulace poruchy motoru člunu s pádlováním ke břehu.

Velké problémy dělala některým týmům závěrečná disciplína, kdy hasiči museli doplavat několik desítek metrů k raftu a dopravit odtud co nejrychleji na souš dvě tonoucí osoby v podobě dvou těžkých plastových barelů. Poslední disciplína byla opět na čas.
 

1506_zachrana_voda_slezska_harta (10).jpeg
Hasiči při poslední a nejnáročnější disciplíně

Po povodních v roce 2002 získala soutěž od generálního ředitelství HZS ČR kredit neoficiálního Mistrovství republiky posádek HZS ČR ve vodním záchranářství, což jen podtrhlo úroveň této soutěže.

Zdroj: por. Mgr. Lucie Balážová
tisková mluvčí 
HZS Olomouckého kraje
T: 777 420 107
T: 950 770 039
M: lucie.balazova@hzsol.cz
M: mluvci@hzsol.cz
1