False

Hanáckým pilařem 2018 se stal Martin Plšek

Sport/Kronika z akcí

26.09.2018
Ve středu 26. září 2018 byl v 9:00 hodin zahájen na stanici v Olomouci druhý ročník soutěže Hanácké pilař 2018. Na soutěž se sjelo 29 závodníků z řad profesionálních a dobrovolných hasičů z celé České republiky a nejlépe si s motorovou pilou poradil příslušník HZS Olomouckého kraje, stanice Přerov Martin Plšek.

Soutěžící závodili ve čtyřech disciplínách
  • Výměna řetězu
  • Kombinovaný řez
  • Přesný řez
  • Odvětvování.

el-pila-2.jpgKaždý závodník musel mít vlastní motorovou pilu a být oblečen do protiprořezových kalhot a bot. Pro zájemce byla připravena ještě jedna doplňková soutěž - řezání ruční pilou ve dvojicích.

VITEZ4.jpgVítězem hlavního závodu se stal Matin Plšek z HZS Olomouckého kraje, na druhém místě se umístil Tomáš Doležal z HZS Kraje Vysočina a bronzovou medaili získal Dušan Bátěk z HZS Olomouckého kraje.

VITEZ33.jpgV doplňkové disciplíně si nejlépe vedla dvojice Zdražil - Bloudek, která kládu o průměru 38 cm ruční pilou prožezala za 1:09 min, stříbrnou příčku obsadila dvojice Zatloukal - Látal s časem 1:13 min a bronz si ovezla dvojice Mach - Říčný s časem 1:19.
Kompletní výsledky najdete na konci zprávy.

Průběh jednotlivých disciplín:

el-pila.jpgVýměna řetězu:
Soutěžící po odstartování přistoupí ke stolu, uvolní pojistné matice, sundá řetěz, otočí lištu, na kterou následně nasadí řetěz a pojistné matice. Před ukončením soutěžní disciplíny ještě zkontroluje napnutí řetězu.

el-pila.jpgKombinovaný řez
Jakmile dostane soutěžící pokyn ke startu od rozhodčího
uchopí motorovou pilu a přistoupí ke kmeni; vede řez odspodu a zakončí ho v polovině kmene; vyjme pilu z řezu a pokračuje řezem shora, dokud kotouč nespadne na zem; provede odříznutí druhého kotouče v obráceném pořadí; disciplína končí v okamžiku, kdy se druhý kotouč po odříznutí dotkne země.

Pel-pila.jpgřesný řez
U disciplíny přesný řez si soutěžící si může vybrat, z jaké strany bude startovat. Jakmile dá rozhodčí pokyn ke startu, uchopí soutěžící motorovou pilu a přistoupí ke kmeni a snaží se odříznout kotouč a přitom se vyvaruje poškození podkladové desky řetězem motorové pily. Disciplína je ukončena tehdy, když soutěžící položí motorovou pilu na zem vedle kmene.

el-pila.jpgOdvětvování
Soutěžící musí odvětvit kmen co možná nejrychleji, aniž by zanechal suk vyšší než 5 mm nebo zařízl do kmene hlouběji než 5 mm. Zároveň musí dodržet pravidla bezpečnosti práce s motorovou pilou.

• Soutěžící vstupuje do soutěžního prostoru na pokyn rozhodčího, nastartuje motorovou pilu a položí na startovní čáru (závodník i všechny části motorové pily musí být za startovní čarou).
  • Rozhodčí dá pokyn k zahájení disciplíny. Čas je měřen od okamžiku, kdy dá rozhodčí pokyn ke startu a jeho měření končí v okamžiku, jakmile odřeže všechny větve a položí pilu za cílovou čáru. Poté soutěžící zastaví motorovou pilu a vyčká dalších pokynů rozhodčího.