False

IX. Mistrovství HZS ČR ve vyprošťování u dopravních nehod zahájil ministr vnitra

Sport/Kronika z akcí

20.09.2018
9-Mistrovstvi-HZS-CR-ve-vyprostovani-u-dopravnich-nehod.jpgDnes, 20. září 2018, bylo v 8 hodin na Resslově náměstí v Chrudimi zahájeno IX. Mistrovství HZS ČR ve vyprošťování u dopravních nehod .Pořadatelem IX. Mistrovství HZS ČR ve vyprošťování u dopravních nehod je MV-generální ředitelství HZS ČR a Hasičský záchranný sbor Pardubického kraje. Spolupořadateli jsou Česká asociace hasičských důstojníků, z. s., město Chrudim a Sportovní klub hasiči okresu Chrudim, z.s.

mcr-vyprostovani-chrudim-2018-640x908.jpg

Na Resslově náměstí v centru Chrudimi bude soutěžit 14 nejlepších družstev z celé České republiky. Hosty mistrovství jsou dva týmy – HZSP AERO Vodochody Aerospace, a.s. a ze Slovenska dorazí Hasičský a záchranný zbor Nitra.

aaa.jpg

Přivítat na 80 závodníků z celé České republiky přijel ministr vnitra Jan Hamáček, genmjr. Ing. Drahoslav Ryba, generální ředitel HZS ČR, brig. gen. Ing. Miroslav Kvasnička, ředitel HZS Pardubického kraje i starosta města Chrudimě Mgr. Petr Řezníček.

k-(1).png info111.jpgO soutěži:

inforamce.jpgJednotlivé týmy se musí co nejrychleji dostat ke zraněným osobám, poskytnout jim předlékařskou pomoc, a to vše samozřejmě za dodržení bezpečnostních pravidel.
inforamce.jpgSoutěžní tým budou vždy tvořit čtyři hasiči. Hasiči si musí poradit s úkolem, který bude pro každý tým zcela odlišný. Připraveno je hned šestnáct scénářů.
inforamce.jpgÚkolem každého týmu je bezpečně a efektivně vyprostit v časovém limitu zraněnou osobu z havarovaného vozidla.
inforamce.jpgSoučástí vyproštění je i poskytnutí první před lékařské pomoci a transport na místo simulující vozidlo zdravotnické záchranné služby.
inforamce.jpgPro každé družstvo je připraven odlišný scénář. Počínání soutěžních týmů během simulovaného zásahu budou sledovat kvalifikovaní rozhodčí z řad hasičského záchranného sboru.
inforamce.jpgRozhodčí zhodnotí zásah a vyproštění zraněné osoby ve třech oblastech – taktika, technika provedení zásahu a poskytnutí první před lékařské pomoci.
inforamce.jpgMezi hlavní kritéria hodnocení tedy patří v oblasti taktiky především velení u zásahu, spolupráce celého týmu, bezpečnost práce; v oblasti techniky pak ovládání vyprošťovacích zařízení, způsob využití různých ochranných prostředků na přímou ochranu zraněné osoby a vyproštění zraněného včetně zajištění životně důležitých funkcí a fixace vyprošťovaného.
inforamce.jpgSamotný zásah bude hodnotit porota, ve které nesmí chybět ani lékař zdravotnické záchranné služby. Někteří rozhodčí mají zkušenosti z mezinárodních soutěží tohoto typu.

nehody-1.jpg
Vyprošťování u dopravních nehod je vysoce specifickou činností. Jedinými, kdo tyto speciální záchranné činnosti vykonávají, jsou hasiči.

Vendula Horáková, tisková mluvčí – HZS Pardubického kraje
Foto: HZS Pardubického kraje