False

Na Cyber Czechu, hasiči Pardubického kraje měli zástupce, který vyhrál první místo

Sport/Kronika z akcí

20.10.2018
Na Cyber Czechu, hasiči Pardubického kraje měli zástupce, který vyhrál první místo
CS.jpgV těchto dnech (počátek října 2018)  se na půdě Kybernetického polygonu (KYPO) v rámci Kyberbezpečnostního týmu Masarykovy Univerzity CSIRT-MU a za podpory Národního úřadu pro kybernetickou a informační bezpečnost (NÚKIB) tj. provozovatele Vládního CERT tým (GovCERT.cz) konalo jediné pravidelné kyberbezpečnostní cvičení svého druhu.

aaaa.jpg

Kyberbezpečnostního cvičení účastnil i IT pracovník z HZS Pardubického kraje kpt. Mgr. Petr Švec. „Kombinace technických a netechnických prostředků vytváří komplexní realistickou situaci pro nácvik obrany vůči kyberútokům. Tento ročník byl zaměřen na zajištění ochránění a zajištění provozuschopnosti operačního střediska IZS za podmínek kybernetických útoků násobených nepříznivými meteorologickými podmínkami,“ přibližuje zaměření cvičení kpt. Petr Švec.

Šest bezpečnostních týmů po čtyřech členech složených z vybraných zástupců složek IZS – tedy hasičů, policistů a zdravotníků, čelilo kybernetickým útokům ze strany červeného týmů. Na cvičení se také podíleli bílé a zelené týmy, které cvičící zaměstnávaly uživatelskými požadavky, simulovaly práci zaměstnanců chráněné organizace a zasílaly na napadený tým požadavky ze strany PČR, NÚKIB, GovCERT.CZ, státních hmotných rezerv či Úřadu pro ochranu osobních údajů.

Cvičení pro 24 soutěžících připravovalo po dobu 10 měsíců 80 lidí, kteří byli součástí bílých, červených a zelených týmů.
„Na konci druhé dne se vítězným týmem stal modrý tým 5, v němž jsem působil. Drželi jsme se dlouho na předposledním místě. Poté jsme se se posunuli na druhé, a nakonec na první místo. Mnohé komplikace související s probíhajícími kybernetickými útoky i některá úspěšná prolomení měla za následek simulované ztráty na životech, které však s porovnáním s ostatními týmy byly zdaleka nejnižší. Spolu s vysokou mírou úspěšného odvracení mnohých kybernetických útoků si tým vybudoval vysoký odstup od zbývajících soutěžících,“ doplnil boj o první místo Petr Švec z týmu modrých.

 
Zdroj:
por. Bc. Vendula Horáková, tisková mluvčí HZS Pardubického kraje
Foto: Masarykova Univerzita
1