False

Nové hasičské zápolení - soutěž FCC / VIDEO

Sport/Kronika z akcí

20.01.2018
Nové hasičské zápolení - soutěž FCC / VIDEO
(1).jpg
Soutěž Firefighter Combat Challenge (FCC) není v České republice zatím tak známá jako její příbuzná - soutěž Toughest Firefighter Alive (TFA). Přesto se sportovcům z řad Hasičského záchranného sboru ČR povedlo minulý rok získat úžasné 2. místo na mistrovství světa v USA. V letošním roce je český tým pozván na závod do indické Bombaje. 

Soutěž Firefighter Combat Challenge (dále jen FCC) vznikla v USA v 80. letech jako důsledek testování nového přetlakového dýchacího přístroje na nejčastěji prováděných úkonech hasičů. Stejně jako v případě soutěže TFA se jedná o přesnou simulaci zátěže hasiče v běžných podmínkách zásahu, která představuje kromě soutěžní přípravy také ideální fyzickou přípravu pro běžný výkon služby hasiče.

(1).jpg
Závodník absolvuje vyběhnutí do 3. nadzemního podlaží s hadicí o váze 19 kg na ramenou, dále provede vytažení druhé hadice na laně, následuje seběhnutí z věže, údery kladivem s cílem posunout 70 kg těžké závaží na vzdálenost 1,2 m, slalomový běh, roztažení zavodněného hadicového vedení a sražení terče proudem vody. Poslední činností je transport 80 kg těžké figuríny na vzdálenost 35 m.

Soutěží jednotlivci s aktivními přetlakovými dýchacími přístroji a dvojice či týmy s dýchacími přístroji, které simulují zátěž. Rozdílem oproti soutěži TFA je požadavek na přesné a jednotné provedení soutěžní dráhy v rámci všech závodů FCC, což umožňuje celosvětové srovnání dosažených výsledků.
Do Evropy se soutěž FCC dostala před 10 lety. V podmínkách České republiky je zatím tato soutěž v začátcích. Díky své ryze „hasičsky zásahové“ povaze a profesionální atraktivitě představuje značný potenciál v oblasti motivace lidí ke vstupu do řad profesionálního hasičského záchranného sboru.

Český tým má možnost se kromě domácích závodů pravidelně zúčastňovat soutěží v Polsku, Německu, Anglii, Francii, USA nebo Kanadě. Přičemž naši závodníci se stabilně drží v TOP 50 Evropy a TOP 100 světa v kategorii jednotlivci.

V pondělí 15. ledna 2018 byli hosty televizního pořadu Snídaně s Novou pprap. Miroslav Michlovský z HZS Středočeského kraje a nstržm. Jan Pipiš z HZS Libereckého kraje, kteří se FCC začali věnovat před 6 lety, před 2 lety vytvořili společný tým a minulý rok se stali v USA vícemistry světa ve štafetě.

Koncem roku 2017 obdrželo české zastoupení FCC pozvánku na závod do indické Bombaje, kde se právě prostřednictvím soutěží FCC snaží samospráva a vedení sboru šířit osvětu mezi občany, zatraktivnit v jejich očích práci u hasičského sboru a motivovat obyvatele ke vstupu do služby.

Do Bombaje byl sestaven hvězdný tým z toho nejlepšího, co v současné době česká družstva TFA a FCC v rámci Hasičského záchranného sboru ČR nabízí. K účasti byli vyzváni: pprap. Miroslav Michlovský z HZS Středočeského kraje, nstržm. Jan Pipiš z HZS Libereckého kraje, nprap. Petr Moleš z HZS Jihomoravského kraje, nstržm. Vít Malenovský z HZS Jihomoravského kraje a stržm. Martin Plšek z HZS Olomouckého kraje. Držme jim palce!
ee-(2).jpg
S ohledem na výborná umístění příslušníků HZS ČR na soutěžích v disciplínách TFA má Hasičský záchranný sbor ČR rozhodně do budoucna co nabídnout i v soutěžích FCC a může se tak i v těchto disciplínách propracovat na stabilní světovou špičku.
Video ukázka soutěže:
  
Poz: Přiložené video je záznamem ze soutěže v USA, kde se v tandemu představili Jan Pipiš s Miroslavem Michlovským. Závěrečné foto zobrazuje předávání medailí za 2. místo.

Jan Pecl

Zdroj:
kpt. Mgr. Nicole Zaoralová
tisková mluvčí MV- generální ředitelství Hasičského záchranného sboru ČR
Foto: generální ředitelství Hasičského záchranného sboru ČR
 

FOTOGALERIE

1