Hasiči lezci při náročném výcviku

Vzdělání//Vzdělávací akce/Celostátní

22.10.2019 |  Pardubický kraj
Hasiči lezci při náročném výcviku

Krizovou připravenost lezeckých skupin trénovali v těchto dnech profesionální hasiči v lokalitách lomů „Mexiko“ a Velká Amerika“.

Pro hasiče lezce byla během instrukčně metodického zaměstnání důležitá nejen praktická výuka, ale samozřejmě i teoretická část v podobě seminářů o zvláštnostech lanových cest ve vápencových horninách, bezpečnost pohybu i samotná komunikace lezců. Velmi zajímavý byl seminář na téma speleoalpinismus – stavba lanových cest, specifika vápencových hornin a předcházení rizikům při pracích ve výškách.

Mezi praktickou výuku pak patřila záchrana a vyprošťování i evakuace osob pomocí různých lanových technik. Nechyběly extrémní podmínky simulující vysoké fyzické a psychické nároky na zvládnutí úkolu a ověření možné spolupráce.

„Každý lezec v lezecké skupině musí odcvičit 80 hodin ročně + 24 hodin nedělitelně mimo stanici. Důraz klademe na záchranu třetí osoby v evakuačních prostředcích, jakými jsou nosítka a evakuační trojúhelník. A samozřejmě individuální schopnosti lezce. Posledním zásahem hasičů lezců byla záchrana muže, který natíral střechu a dostal infarkt,“ přibližuje nejen výcvik, ale i poslední zásah hlavní instruktor hasičů lezců nprap. Josef Urválek z HZS Pardubického kraje, stanice Pardubice.

por. Bc. Vendula Horáková, tisková mluvčí
Zdroj: HZS Pardubického kraje