Mezinárodní taktické cvičení

Vzdělání//Vzdělávací akce/Celostátní

08.11.2021 | Frýdlant/ Liberecký kraj
Mezinárodní taktické cvičení

Mezinárodního taktického cvičení ve Frýdlantu se v sobotu 6. listopadu zúčastnilo bezmála sto českých i polských hasičů.

V rámci příhraničního projektu bylo hlavním cílem cvičení seznámit zúčastněné s národní kulturní památkou Státního hradu a zámku Frýdlant, dokumentací zdolávání požáru a postupem složek IZS při požáru historického objektu. Prostor cvičení byl velitelem zásahu rozdělen na čtyři samostatné úseky a proto bylo možné za dostatku sil a prostředků provést současně se záchranou osob i plynulou dodávku vody k hašení ze dvou samostatných zdrojů.

1. úsek a v něm přiřazení cvičící měli v prostoru hradu za úkol provést koordinovaný a takticky správný hasební zásah se záchranou dvanácti pohřešovaných návštěvníků uvnitř objektu, kteří zůstali zraněni na prohlídkovém okruhu.
2. úsek ve kterém hasiči zajišťovali transport a následně poskytovali první pomoc zachráněným osobám.
3. úsek byl u Zámeckého rybníka, ze kterého jednotky za použití 230 m dlouhého suchovodu dodávaly vodu až na prostranství hradu.
4. úsek pro dálkovou dopravu vody hadicemi byl zřízen u místního pivovaru na řece Smědá. Vodu až před hradní bránu zajistili hasiči pomocí 500 m dlouhého hadicového vedení s přenosnými motorovými stříkačkami na celkovém převýšení 42 m. Množství dodávané vody bylo u obou variant zaznamenáváno rozhodčími po stanovenou dobu. Po dvou hodinách bylo cvičení vedoucím ukončeno a následovalo jeho vyhodnocení.

Zúčastněné jednotky:
HZS LK - stanice Liberec, stanice Raspenava.
JSDHO - Frýdlant, Raspenava, Višňová, Pertoltice, Dolní Řasnice, Heřmanice, Habartice, Kunratice, Dětřichov.
OSP - Pieńsk, Dłużyna Dolna, Sieniawka, Bierna, Zawidów.

Autor: npor. Mgr. Jan Přerovský, zastupující tiskový mluvčí

Foto: HZS LK