Sobotní V.I.C.H.R. v Kunraticích

Vzdělávání//Vzdělávací akce/Celostátní-mezinárodní

10.06.2019 | Kunratice/Liberecký kraj
Sobotní V.I.C.H.R. v Kunraticích

V sobotu 8. června 2019 se v obci Kunratice konalo V. instruktážní cvičení hasičů regionu Frýdlantsko – Pieńsk, jehož cílem bylo procvičení evakuace obyvatel postižených tornádem ze zasažené oblasti, vyhledávání, záchrana a ošetření zraněných osob a následné nouzové ubytování 50 evakuovaných osob. 

Podle plánu cvičení byla zasažena jižní část obce Kunratice, kde silný vítr poškodil řadu budov. Zasažená část zůstala zcela bez elektřiny a dodávek pitné vody, někteří obyvatelé utrpěli zranění. Na místě se nacházeli také zranění polští turisté. Námět cvičení vycházel ze skutečné události z roku 2015, kdy byla vzdušným vírem podobným tornádu zasažena severní polovina obce Kunratice.

Mezinárodního taktického cvičení se zúčastnily jednotky sborů dobrovolných hasičů obcí Kunratice, Dětřichov, Heřmanice, Frýdlant a polské jednotky dobrovolných hasičů obcí Pieńsk, Dluzyna Dolna, Sieniawka, Zawidów a Bierna. Dále byla do cvičení zapojena stanice Hasičského záchranného sboru Libereckého kraje Raspenava, Český červený kříž, Policie ČR a obecní úřad Kunratice.

V pátek 7. června 2019 odpoledne začala přípravná etapa samotného cvičení, kdy jednotky dobrovolných hasičů předurčené pro ochranu obyvatelstva z Kunratic a Dětřichova připravily nouzové ubytování pro obyvatelstvo. Hasiči si procvičili stavbu přístřešků a zpohotovení kontejneru nouzového přežití HZS Libereckého kraje a stanoviště dekontaminace osob, které by v tomto případě bylo určené pro osobní hygienu evakuovaného obyvatelstva.

V sobotu dopoledne proběhla v sále místního kulturního domu teoretická část, kde byly především polské jednotky seznámeny s prostředky pro nouzové ubytování a systémem civilních ochrany v České republice. Vedoucí oddělení ochrany obyvatelstva a krizového řízení HZS Libereckého kraje plk. Mgr. Michal Dvořák seznámil cvičící jednotky s kontejnerem nouzového přežití a jeho vybavením. V rámci prohlídky kontejneru nouzového přežití postavili členové JSDHO Dětřichov nafukovací stan, který připojili ke kontejneru nouzového přežití. Vytvořili tím dostatečné zázemí pro evakuované obyvatelstvo.

V odpolední části probíhalo samotné cvičení, které bylo rozděleno na tři úseky. Na prvním úseku si hasiči cvičili vyhledávání tornádem zasažených obyvatel a jejich evakuaci autobusem. Na druhém úseku hledali a vynášeli zraněné polské turisty ze zřícené budovy infocentra. Zranění byli převáženi sanitními vozy do polní ošetřovny, která byla zřízena na třetím úseku. Nezraněné osoby cestovaly do místa nouzového ubytování evakuačním autobusem JSDHO Heřmanice. Dále zde bylo postaveno také evakuační středisko a nouzové ubytování pro evakuované obyvatelstvo, které se skládalo z kontejneru nouzového přežití HZS Libereckého kraje a nafukovacího stanu JSDHO Dětřichov.

Autor: por. Mgr. Iva Michalíčková
Foto: HZS LK - por. Mgr. Iva Michalíčková, kpt. Ing. Petr Štajnc

1