Středočeští a jihomoravští hasiči si vyměňovali své zkušenosti

Vzdělávání//Vzdělávací akce/Celostátní

Středočeští a jihomoravští hasiči si vyměňovali své zkušenosti
Spolecne_vzdelavani_v_karlovarskem_kraji-hlavicka.png

Začátkem února se uskutečnila dvoudenní odborná příprava příslušníků požární stanice Židlochovice, denních příslušníků Územního odboru Brno – venkov, Školního a výcvikového zařízení HZS ČR a příslušníků Územní odboru Vyškov, kterou vedli plk. Ing. Martin Legner z Krajského ředitelství HZS Středočeského kraje, ppor. Jiří Košťálek a nprap. Bc. Martin Kůřil z požární stanice Beroun.

První den začínal v Židlochovicích a následující den pak na požární stanici ve Vyškově. Oba výcvikové dny byly rozděleny do tří bloků:
  1. Předání zkušeností z průběhu a řízení zásahu jednotek při požáru motorestu u Čtyř kamenů, který proběhl ve dnech 18. – 19. listopadu 2017 (více zde). Rozbor zásahu, včetně pozitiv i negativ i s ohledem na specifikou stavební konstrukci objektu přednesl právě plk. Ing. Martin Legner, který na místě působil ve funkci Krajského řídícího důstojníka HZS Středočeského kraje a velitele sektoru.
  2. Následovala teoretická část berounských kolegů, která byla zaměřena zejména na aplikaci „D“ programu při řešení požárů v přírodním prostředí i v uzavřených prostorech. Předvedeny byly různé druhy a typy hadic, proudnic a na závěr také systém PRO/pak, který představuje jeden z dalších způsobů nasazení pěny při zdolávání požárů (více můžete shlédnout zde).
  3. Posledním blokem byla praktická ukázka všech technických prostředků k „D“ programu a systému PRO/pak, včetně možnosti vyzkoušet si v praxi předváděné prostředky všemi účastníky odborné přípravy.
Po vyhodnocení dvoudenního bloku odborné přípravy lze konstatovat, že se jednalo o velmi přínosnou akci, která účastníky seznámila s možnými směry rozvoje taktiky zdolávání požárů.

mjr. Ing. Antonín Bastl - velitel požární stanice Židlochovice

Jaroslav Mikoška