V Krkonoších prošli hasiči – lezci kurzem bezpečného pohybu a záchrany osob v zimním nepřístupném terénu

Vzdělání//Vzdělávací akce/Celostátní

05.02.2020 | Špindlerův Mlýn/ Královéhradecký kraj

Hasiči si v průběhu kurzu vyzkoušeli, jak se pohybovat v zimním terénu, a to jak na sněžnicích, tak na skialpinistických lyžích nebo za využití speciální techniky – skútru či čtyřkolky s pásy. Také se seznámili s technikou pohybu v exponovaném zaledněném terénu, kde jsou zapotřebí stoupací železa zvaná mačky, cepíny a další speciální jistící prostředky.

Součástí kurzu byla také lavinová prevence, práce s příslušnou lavinovou výbavou a nácvik záchrany osob. Účastníci si také vyzkoušeli vyhledání a záchranu osob v noci i ve dne z nepřístupného terénu, a to za využití lezecké techniky. Základem je také první pomoc v případě záchrany osoby v zimním terénu, tedy poskytnutí tepelného komfortu a řešení hypotermie.

Kurz prověřil účastníky jak ve fyzické připravenosti, tak v použití lanových technik v náročných zimních podmínkách. Je určen pro lezecké skupiny HZS ČR a každoročně jej organizuje Učiliště požární ochrany ve Velkém Poříčí, které spadá pod HZS Královéhradeckého kraje.

HZS_spindl_013.jpg

Zdroj: por. Mgr. Martina Götzová, tisková mluvčí