V září proběhl společný výcvik speleo-potápěčů, hasičů a policistů

Vzdělání//Vzdělávací akce/Celostátní

26.09.2019 | Hranická propast/ Olomoucký kraj
V září proběhl společný výcvik speleo-potápěčů, hasičů a policistů
Dne 19. září 2019 proběhl součinnostní výcvik speleo-potápěčů České speleologické společnosti, příslušníků Hasičského záchranného sboru ČR (HZS hl. m. Prahy – potápěčská skupina a HZS Olomouckého kraje – lezecká skupina) a příslušníků Policie ČR.

Námětem výcviku byla záchrana dvou speleo-potápěčů ze zatopených jeskynních prostor v Hranické propasti. Výcvik byl proveden formou modelové situace, kdy u dvou speleo-potápěčů došlo v důsledku pádu ke zranění dolních končetin v suché části jeskyně zvané Suchá rotunda. Cílem záchranného týmu bylo nejdříve nalézt zraněné speleology, následně je transportovat na hladinu jezírka a předat lezecké skupině. Samotný podvodní transport zraněných spočíval v překonání sifonu Zubatice, která se nachází v hloubce 48 metrů, a to vše při nulové viditelnosti.

ppor. Mgr. Schober Marek
HZS hl. m. Prahy