Velké taktické cvičení prověřilo hasiče při požáru lesa v Novém Městě pod Smrkem

Vzdělání//Vzdělávací akce/Celostátní

27.09.2020 | Nové Město pod Smrkem/ Liberecký kraj

V sobotu 26. září proběhlo v areálu STV Group a.s. v Novém Městě pod Smrkem taktické cvičení několika jednotek profesionálních i dobrovolných hasičů. Námětem cvičení byla situace, kdy při nepřízni počasí a sním spojené bouřce došlo k zásahu stromu mezi objekty areálu a k následnému požáru lesa.

Cílem bylo procvičit jednotlivé činnosti jednotek požární ochrany po příjezdu k požáru lesa v areálu STV Group na jednotlivých stanovištích. Nacvičovala se spolupráce se Záchranným útvarem HZS ČR a jejich dvojici speciálních cisternových zodolněných stříkaček CZS Titan.  Vzhledem k rozsahu a povaze události byl na místě zřízen štáb velitele zásahu. Krajským operačním a informačním střediskem HZS Libereckého kraje byl proto vyslán velitelský kontejner, díky němuž měl zřízený štáb potřebné zázemí pro koordinaci jednotlivých zásahových činností a komunikaci s jednotlivými úseky. Vytvořen byl týlový prostor pro zasahující hasiče, který je při takto rozsáhlých a dlouhodobých událostech téměř nutností. Samozřejmostí byl pak nácvik a provedení samotného hasebního zásahu a koordinace velkého množství sil a prostředků při nepřetržité dodávce vody po celou dobu trvání zásahu. V areálu se nacházelo několik objektů firmy, které hasiči museli před požárem uchránit.

Celé cvičení pečlivě ze vzduchu monitoroval dron, ten hasiči při podobných událostech povolávají pro lepší přehled o šířícím se požáru, jeho teplotě a skrytých ohniscích, který dron identifikuje díky zabudované termovizní kameře. Na závěr samotného cvičení se přítomné jednotky podrobně seznámily s hasebními schopnostmi speciální mobilní požární techniky ZÚ HZS ČR (CZS Titán).

Taktického cvičení se zúčastnily jednotky:

HZS LK stanice Liberec, HZS LK stanice Raspenava, JSDH Hejnice, JSDH Lázně Libverda, JSDH Dolní Řasnice, JSDH Nové Město pod Smrkem, JSDH Frýdlant, JSDH Dětřichov, JSDH Kunratice, JSDH Jindřichovice pod Smrkem, JSDH Raspenava, ZÚ HZS ČR Hlučín

Autor: por. Bc. Lucie Hložková

FOTO: HZS Libereckého kraje