Záchrana na hraně: Hasiči-lezci trénovali extrémní zásahy ve výšce i hloubce

Vzdělání//Vzdělávací akce/Celostátní

19.05.2025 | Velké Poříčí/ Královéhradecký kraj

Záchrana v akci: Hasiči-lezci cvičili na hraně možností v extrémním polygonu


REKLAMA
Záchrana na hraně: Hasiči-lezci trénovali extrémní zásahy ve výšce i hloubce

 

Velké Poříčí – Adrenalin, souhra, maximální nasazení. Když jde o záchranu lidského života v nejnáročnějších podmínkách, nemohou si dovolit chybu. A právě proto se šumperští a přerovští hasiči-lezci sešli na náročném čtyřiadvacetihodinovém výcviku ve specializovaném lezeckém polygonu ve Velkém Poříčí. Ve dne i v noci tam zachraňovali „zraněné“ z výšek, hloubek, stísněných prostor i složitých konstrukcí.

Polygon ve Velkém Poříčí je unikátní výcvikový areál, který nabízí scénáře od těch běžných po extrémně kuriózní. Přesně to, co hasiči-lezci potřebují – reálné podmínky, tlak na psychiku i fyzickou připravenost a nutnost absolutní týmové souhry. A cvičení rozhodně nebylo jen pro formu. Naopak. Šlo o komplexní trénink, který může rozhodovat o úspěchu ostrého zásahu, kdy půjde o minuty – a často i o život.

Záchrana z balkonu, plazivky i střechy

Výcvik simuloval různé typy zásahů – a nešetřil na originalitě. Zraněný na balkoně, muž uvíznutý v úzké plazivce, pracovník bez jištění na střeše. Každý scénář měl svá specifika a vyžadoval rozdílné přístupy, lanové techniky i rozhodování pod tlakem. Nechyběly složité výstupy, slaňování, transport figurantů na nosítkách přes traverzy nebo vyprošťování z technických konstrukcí.

18-IMG-5175.JPG47-IMG-5432.JPG

Lezci tak pracovali s výzvami, které nelze v běžné praxi natrénovat bez odpovídajícího zázemí. Právě proto je polygon cenným místem pro ověření nejen technické zdatnosti, ale i kreativity a schopnosti spolupracovat napříč různými profesemi hasičského sboru.

REKLAMA

Každý centimetr, každá vteřina

Není prostor pro omyl. Při zásahu ve výšce nebo hloubce je každý pohyb promyšlený, jištění musí být dokonalé a komunikace bezchybná. Hasiči během výcviku nacvičili přesně tyto situace. Ať už šlo o manipulaci s nosítky nad propastí nebo o rychlé přefixování zraněného z nestabilní konstrukce, každá činnost byla součástí většího celku – tréninku, který má připravit na to nejhorší a nečekané.

Na polygonu se pracovalo ve dne i v noci. Týmy se střídaly v různých rolích, od lezců přes zdravotníky až po velitele zásahu. Všichni museli být připraveni převzít odpovědnost, okamžitě reagovat a zvládnout i technické komplikace.

24-IMG-5221.JPG51-IMG-5446.JPG

Spojení zdravotnických i lezeckých sil

Zásah v nepřístupném terénu není jen otázkou fyzické zdatnosti. Je to také boj s časem o zdraví zraněného. Právě proto byl součástí výcviku i odborný praktický seminář zaměřený na souhru mezi lezeckými skupinami, výjezdovými hasiči a zdravotníky.

Instruktoři první pomoci vedli účastníky praktickými scénáři poskytování předlékařské péče ve výšce a hloubce – tedy v prostředích, kde běžné postupy nestačí. Jak ošetřit pacienta visícího v postroji? Jak stabilizovat zranění na římsách či v úzkých technických šachtách? Jak bezpečně zajistit zraněného proti pádu během manipulace? I na tyto otázky našli účastníci odpovědi – v praxi.

Spolupráce a improvizace jako klíč

Polygon nabízí prostředí, kde se každá chyba projeví. A právě proto je ideální pro výcvik, který má odhalit silné i slabé stránky týmů. Kromě technických dovedností si hasiči procvičili i tzv. měkké dovednosti – komunikaci, rozhodování pod tlakem, rozdělení rolí a schopnost rychle improvizovat.

01-IMG-4095.JPEG42-IMG-5405.JPG

„Polygon nám umožnil procvičit scénáře, které nejsou každodenní, ale přesto se s nimi můžeme v terénu setkat. Práce v těsných prostorách, v temnu, v hloubce nebo na výškových konstrukcích klade vysoké nároky nejen na techniku, ale i na psychiku,“ shrnul výcvik jeden z instruktorů.

Připravenost na realitu

Výcvik ve Velkém Poříčí je důkazem, že hasiči neponechávají nic náhodě. Přestože jde o simulaci, podmínky jsou co nejvíce reálné. Právě díky takovým akcím jsou pak týmy schopny zvládat skutečné zásahy s chladnou hlavou a maximální profesionalitou.

Ať už půjde o člověka uvízlého na lešení, zraněného v hluboké šachtě nebo pracovníka zachyceného na lanovém systému vysoko nad zemí – hasiči-lezci ze Šumperka a Přerova budou připraveni. Jejich výcvik ukázal, že i za těch nejtěžších podmínek je možné zachraňovat s jistotou, bezpečně a s vysokou odborností.


Profesionální výcvik, fyzická dřina, psychická odolnost a týmová chemie – to vše se proměnilo v jeden cíl: být kdykoli připraven zachránit život. A právě to hasiči ve Velkém Poříčí beze zbytku splnili.


Autor: Tomáš Šťastný redakce HASIČI.CZ
Zdroj:  por. Mgr. Lucie Balážová
           tisková mluvčí
           HZS Olomouckého kraje
Foto:  HZS Olomouckého kraje

1
Sdílejte