Harcovskou přehradou brázdily čluny hasičů

Vzdělávání//Vzdělávací akce/Regionální

23.05.2020 | Liberec/ Liberecký kraj
Harcovskou přehradou brázdily čluny hasičů

Tři dny probíhal na Harcovské přehradě v Liberci praktický výcvik hasičů HZS LK ze stanice Liberec. Hasiči cvičili pod odborným dohledem instruktorů pro práci na vodě stanice Liberec.

Výcvik byl zaměřen na prohloubení a zdokonalení schopností hasičů ovládat různé typy motorových člunů z výbavy HZS LK na klidné hladině a absolvovaly ho postupně všechny tři směny. Hasiči trénovali např. jízdu motorovým člunem ve výtlačném režimu a ve skluzu, také schopnost přesně a bezpečně ustavit člun ve vymezeném prostoru a zakotvení na volné vodě nebo ovládání a řízení plně zatíženého plavidla.

Na místě byly využity technické prostředky jako nafukovací čluny s lodním motorem a kompletní výbava pro práci na vodě.

Hasiči, kteří výcvik absolvovali, si zopakovali potřebné znalosti vůdce malého plavidla. Pod odborným vedením si připomněli a procvičili již nabyté znalosti, zároveň si také osvojili nové dovednosti v ovládání motorových člunů, které využijí při řešení mimořádných událostí na vodní hladině. Nejčastějšími událostmi tohoto typu, ke kterým hasiči z Libereckého kraje během roku vyjíždějí, jsou například únik ropných produktů na vodní hladinu, pátrání po pohřešovaných osobách a záchrana osob z vody a ledu. Motorový člun z výbavy libereckých hasičů je v pohotovosti i při povodních, kdy slouží především k evakuaci osob.

autror: por. Bc. Lucie Hložková, tisková mluvčí
FOTO: HZS Libereckého kraje