Barely s nebezpečnou a neznámou látkou prověřily jednotku hasičů

Vzdělávání//Vzdělávací akce/Regionální

25.04.2023 | Pardubice/ Pardubický kraj
Barely s nebezpečnou a neznámou látkou prověřily jednotku hasičů

V přetlakových oblecích zasahovali v pondělí 24. dubna krátce před 10. hodinou v areálu jedné firmy v Pardubicích profesionální hasiči z centrální stanice Pardubice. Dva poškozené barely se nacházely uvnitř areálu firmy a z nich měla vytékat neznámá látka. Naštěstí se nejednalo o skutečnou událost, ale o prověřovací cvičení. Jednotka hasičů o cvičení ale nevěděla.

Velitel zásahu nechal rozdělit místo zásahu na nebezpečnou zónu a vnější zónu, nástupní prostor a dekontaminační prostor. Hasiči se na vytyčeném místě oblékli do chemických přetlakových obleků. Tyto ochranné oděvy poskytují hasičům maximální ochranu před účinky nebezpečných látek. Hasiči museli v přetlakových protichemických oblecích přečerpávat pomocí vzduchového čerpadla nebezpečnou látku (kyselinu) zachycenou do záchytné jímky.

Hasiči následně nebezpečí odvrátili a cvičení jednotku opravdu prověřilo. Cílem takových cvičení je zvýšení odborné úrovně taktického myšlení velitelů. Zvýšení prohloubení znalostí, stanovení zásad, prověření organizačních schopností velitelů i jednotek, ale i efektivity a bezpečnosti provádění zásahu. Prověřeno bylo správné nasazení sil a prostředků jednotky PO i zásady bojového rozvinutí.

Takováto prověřovací cvičení jsou nejvyšší formou odborné přípravy.

por. Bc. Vendula Horáková, tisková mluvčí

Zdroj: HZS Pardubického kraje