Besedy pro ostravské základní školy v rámci projektu Direct

21.03.2018
Besedy pro ostravské základní školy v rámci projektu Direct
mdirect-ikona-glowa1.png
Čtyři desítky druhých a šestých tříd vybraných ostravských základních škol se zapojily do znalostní, výtvarné a literární soutěže s názvem „Nebezpečí kolem nás“, která byla vyhlášena v rámci Evropského dne linky tísňového volání (11.2.2018) a je součástí dlouhodobého projektu Evropské unie Direct. Součástí projektu EU, do kterého se zapojil Hasičský záchranný sbor Moravskoslezského kraje (HZS MSK), jsou také besedy s žáky na téma bezpečí a nebezpečí.

Besedy, kde s druháky a šesťáky hovoří zkušení příslušníci HZS MSK, se již rozběhly. Výsledky všech tří zmíněných částí soutěže „Nebezpečí kolem nás“ budou vyhodnoceny a vyhlášeny na přelomu května a června 2018. Soutěží se o věcné a peněžní ceny i chytré mobilní telefony.

ViewImage-aspx.jpg

Znalostní soutěž (se soutěžními kvízy) je určena pro druhé a šesté třídy, výtvarná a literární pouze pro šesťáky. Nejlepší výtvarná díla postoupí v rámci projektu Direct do mezinárodního kola.

Jak kvízové otázky, tak výtvarné či literární práce se budou dotýkat oblastí, jak předcházet požárům, ohrožení požárem v domácnostech a veřejných budovách, ohrožení povodněmi, úniky nebezpečných látek, vichřicí či tornádem nebo jinými rozsáhlými událostmi, jak se správně chovat při těchto událostech (doma, v obci, ve městě). Rozsah slohové práce (libovolný literární útvar) je minimálně 1 strana formátu A4.

a.jpg

HZS MSK se loni zapojil do třístranného dlouhodobého projektu EU DIRECT (DIsaster REsilient Communities and Towns), jehož součástí je celkem šest pětidenních výcviků v ČR, Slovinsku a Černé Hoře a další společné mezinárodní akce, například odborné konference a soutěže pro žáky základních škol. V tomto týdnu trénuje desetičlenný tým profesionálních hasičů-lezců z HZS MSK na mezinárodním cvičení ve Slovinsku (okolí měst Kranj a Postojna).

Známé akce v rámci projektu Direct
  • červen 2017 – 1. společný výcvik (Ostrava a MS kraj) - záchrana zraněných a zaklíněných osob z havarovaných vozidel
  • říjen 2017 – 2. společný výcvik (Slovinsko) - likvidace požárů v přírodě
  • říjen 2017 – dvoudenní mezinárodní konference (Ostrava) - o snižování rizik při velkých katastrofách