Cílem taktického cvičení pod lanovou dráhou na Pustevny

Vzdělávání//Vzdělávací akce/Regionální

11.03.2023 | Pustevny/ Moravskoslezský kraj
Cílem taktického cvičení pod lanovou dráhou na Pustevny

Ve čtvrtek 9. března 2023 ráno se na trase z Ráztoky na vrchol Pustevny konalo taktické cvičení hasičů ze stanic Hasičského záchranného sboru Moravskoslezského kraje v Novém Jičíně a Frýdku-Místku.

Cílem cvičení bylo ověřit použití pásového speciálu BV206 Hägglunds v případě záchrany osob z lanovky a jejich transportu do některé z cílových stanic lanové dráhy.

Pásové vozidlo je výbavou hasičské stanice ve Frýdku-Místku, po příjezdu do místa cvičení se tak s jeho provozem, parametry a taktickými možnostmi blíže seznámili kolegové z Nového Jičína, do jejichž hasebního obvodu lanovka na Pustevny spadá.

V případě zastavení lanové dráhy a nutnosti záchrany osob by byli pro samotnou evakuaci ze sedaček na zem nasazeni hasiči z lezeckých skupin či lezeckého družstva, o transport  lidí by se v případě potřeby postaral právě pásový speciál.

Hasičský záchranný sbor Moravskoslezského kraje disponuje dvěma pásovými vozidly BV206 Hägglunds, které pořídil v roce 2018 v rámci projektu Zvýšení připravenosti Hasičského záchranného sboru České republiky k řešení a řízení rizik způsobených změnou klimatu. Jedno z vozidel je dislokováno na stanici v Bruntálu, druhé ve Frýdku-Místku.

Zdroj: HZS Moravskoslezského kraje