Členové týmu posttraumatické péče HZS Jihočeského kraje a Kraje Vysočina se věnovali fenoménu sebevraždy a principům zásahové činnosti u osob se sebevražednými úmysly

Vzdělávání//Vzdělávací akce/Regionální

12.05.2017
Členové týmu posttraumatické péče HZS Jihočeského kraje a Kraje Vysočina se věnovali fenoménu sebevraždy a principům zásahové činnosti u osob se sebevražednými úmysly

Prostory vzdělávacího Zařízení Tišnov poskytly tentokrát zázemí pro realizaci školení uskutečněného ve dnech 9. – 10. 5. 2017, kterého se zúčastnily dva týmy posttraumatické péče HZS Jihočeského kraje a HZS Kraje Vysočina. 

Školení bylo vedeno dvojicí psychologů z obou týmů mjr. Mgr. Tomášem Adámkem & kpt. Mgr. Jiřím F. Průžou s úmyslem představit formou prezentace a diskuze problematiku sebevraždy a související postupy při zásahové činnosti s důrazem na zásady jednání s osobou se sebevražednými úmysly. Díky účasti hosta mjr. Mgr. Aleše Protivínského, který působí jako policejní vyjednavač PČR Kraje Vysočina, bylo možné pohlížet na dané téma z perspektivy dvou stěžejních složek IZS, a to HZS i policie ČR, a pozastavit se blíže nad podobou jejich spolupráce.
pout.jpg
Samotné odborné přípravě předcházelo vzájemné představení členů obou týmů posttraumatické péče včetně uvedení jejich pracovní náplně. Školení se zúčastnila také stážistka Vendula Šamajová, která je studentkou psychologie FSS Masarykovy Univerzity.
Prostřednictvím první prezentace přiblížil Mgr. Tomáš Adámek fenomén sebevraždy z pohledu svého oblíbeného autora T. G. Masaryka, a to poutavou a srozumitelnou formou s přenesením vybraných myšlenek do současné praxe. Po tomto vstupu následoval prostor pro sdílení zkušeností ze zásahů u sebevražedných pokusů. Následující fáze rovněž skýtaly velký potenciál pro praxi, protože byly v jejich rámci kpt. Mgr. Jiřím F. Průžou rozebrány aktivizační techniky, na což navázalo seznámení členů s osvědčenými intervenčními principy a postupy při jednání s lidmi se sebevražednými úmysly. Vítaným zpestřením byl také vstup policejního vyjednavače mjr. Mgr. Aleše Protivínského, který se podělil o své postřehy získané dlouholetou praxí a doplnil zásady vyjednávání se sebevrahem formulované psychology HZS o další podnětná doporučení.
Výhodou tohoto dvoudenního setkání byla navíc skutečnost, že kromě odborné přípravy se otevřel také prostor pro společenské aktivity (výlet na rozhlednu, zpěv za doprovodu kytary) umožňující kromě odborného také sociální rozvoj účastníků školení.

autorka: Bc. Vendula Šamajová, studentka psychologie FSS MU

1