Cvičení leteckých záchranářů HZS Jihočeského kraje

Vzdělávání//Vzdělávací akce/Regionální

22.09.2022 | Nové Vráto/ Jihočeský kraj
Cvičení leteckých záchranářů HZS Jihočeského kraje


V úterý 20. září proběhnul na teplárenském komíně v Novém Vrátě výcvik leteckých záchranářů HZS Jihočeského kraje. Součinnostní výcvik zaměřený na kooperaci pilota vrtulníku, palubního technika a leteckého záchranáře se uskutečnil ve spolupráci s Armádou ČR. 


Letečtí záchranáři po celý den procvičovali záchranu osob z komína, tedy místa, které je přístupné pouze ze vzduchu. Šest hasičů – leteckých záchranářů HZS Jihočeského kraje se vystřídalo v roli záchranáře, jehož úkolem bylo zajistit zachraňovaného figuranta, vyprostit jej z ochozu komína a v podvěsu ho bezpečně dopravit na nejbližší plochu vhodnou k přistání.
Cílem náročného a vysoce specializovaného výcviku bylo prověření a zdokonalení všech činností leteckých záchranářů, kteří zasahují v lanovém podvěsu pod vrtulníkem. Všichni záchranáři se zároveň během výcviku ověřili znalost veškerého používaného speciálního materiálu a znalost vrtulníku Armády ČR typu PZL W3 Sokol.

Kromě dnešního výcviku na komínu absolvovali letečtí záchranáři HZS Jihočeského kraje v září výcvik na Hněvkovické přehradě, jehož námětem byla evakuace a záchrana osob z tekoucí vodní hladiny pomocí lezecké techniky. Letečtí záchranáři procvičovali standardní taktické postupy, kdy se k zachraňovanému v nepřístupném terénu dostávají za pomoci slanění zpod břicha vrtulníku.

Video: https://fb.watch/fE0HFZMOPF/
Foto:https://www.facebook.com/hzsjihoceskehokraje/posts/pfbid0KXeNKcYzujqLYqCib7gdmLp2X9AQCwhnTaEjKKs93thv3giqMPxD64wgLw1nRybAl,

Na facebooku HZS Jihočeského kraje v nejbližších dnech zveřejníme video z výcviku.

 

Kdo je letecký záchranář?
Je to hasič-lezec vycvičen pro zásahy a záchranné akce na vrtulníku. Jedná se o vyšší specializaci nad běžný výcvik hasiče-lezce. Základními úkoly leteckého záchranáře je zachránit či evakuovat zachraňované osoby do vrtulníku, dostat je do péče zdravotníků nebo do bezpečí. Letecký záchranář nastupuje tehdy, když není jiná možnost záchrany, nebo je tento způsob efektivnější. Letecký záchranář téměř vždy pracuje v podvěsu nebo na palubním jeřábu, není výjimkou také práce v podvěsu na vodní hladině.
Reálné záchranné akce se ročně pohybují v počtu jednotek procent a jde především o záchranu osob například zraněných při různých volnočasových aktivitách, nebo třeba o záchranu osob pracujících ve výškách, které jsou postiženi náhlou zdravotní indispozicí.

Leteckým záchranářem se hasič-lezec může stát až minimálně po dvou letech praxe hasiče-lezce (což je současně s jedním až dvěma roky zaučení se po nástupním výcviku celkem po cca 3 - 4 letech)  s tím, že letecké záchranářství vyžaduje další specializovaný výcvik. Na letecké záchranáře jsou kladeny větší nároky než na hasiče nebo hasiče-lezce. Nad rámec běžných povinností a standardního lezeckého výcviku jsou každý rok přezkušováni z teorie i praxe zaměřené na letecké záchranářství a v rámci své specializace musí absolvovat ještě nadstandardní školení a výcviky.
Každý z leteckých záchranářů se musí alespoň jednou ročně zúčastnit hlavní několikadenní praktické odborné přípravy v terénu a jednou ročně musí absolvovat praktickou odbornou přípravu na vodní hladině.
Být leteckým záchranářem je asi nejvyšší meta, které může hasič-lezec dosáhnout.

Zdroj: HZS Jihočeského kraje

1